20 kwietnia 2016

Niemiecki trybunał: dziecko nie musi znać swojego ojca. Nie można zmusić mężczyzny do testów na ojcostwo

Dziecko w Niemczech nie może zmusić mężczyzny, którego uważa za swojego ojca, aby zrobił testy DNA, by potwierdzić ojcostwo. Federalny Trybunał Konstytucyjny we wtorek odrzucił apelację 65-letniej kobiety, która usiłowała przez dziesięciolecia udowodnić, że pewien mężczyzna – obecnie 88-latek – jest jej biologicznym rodzicem.

 

Prawo do „poznania swojego ojca nie ma charakteru absolutnego, lecz musi być zrównoważone, by nie kolidowało z prawami podstawowymi” – orzekli sędziowie. Wyrok jest ostateczny.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wynika z niego, że dzieci, które będą chciały potwierdzić swoją tożsamość, nie będą mogły zmusić domniemanego ojca do przeprowadzenia testu na ojcostwo wbrew jego woli.

 

Sąd stwierdził ponadto, że test na ojcostwo może być przeprowadzany jedynie w ramach tzw. rodziny prawnej, tj. gdy para zawarła małżeństwo w celu upewnienia się, że ojciec prawny jest również rodzicem biologicznym.

 

Trybunał uzasadniał, że zmuszenie mężczyzny do poddania się takim badaniom byłoby równoznaczne z naruszeniem jego praw konstytucyjnych, a ponieważ mężczyzna nigdy nie został prawnie uznany za ojca kobiety, toteż nie musi przeprowadzać badań na ojcostwo. – To wielkie rozczarowanie dla mojej klientki – krótko komentował sprawę adwokat kobiety Paul Kreierhoff. Orzeczenie zamyka jej prawną drogę do poznania ojca biologicznego. 

 

Powódka od wielu lat próbowała zmusić pewnego mężczyznę, który twierdziła, że był jej biologicznym ojcem (w 1950 r. zarejestrował jej narodziny do zrobienia testów DNA. Jak podaje dziennik „Süddeutsche Zeitung,” domniemany ojciec powódki miał wobec matki i niej stosować przemoc.

 

W Polsce dla porównania Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w listopadzie ub. roku – powołując się na art. 47 Konstytucji, który gwarantuje prawo do ochrony życia rodzinnego oraz art. 7 i 8 Konwencji o prawach dziecka, chroniącej nie tylko życie rodzinne, ale także prawo do własnej tożsamości, a więc poznania swoich rodziców i pozostawania pod ich opieką – postulował zmianę prawa w zakresie testów genetycznych. Rzecznik chciał, by domniemani ojcowie nie mogli odmawiać podania się testom.

Źródło: thelocal.de, yahoo.com, gazetaprawna.pl

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 840 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram