Niemiecki Trybunał Konstytucyjny oceni plan ratowania strefy euro. Skargę w tej sprawie wniosła grupa niemieckich eurosceptyków.
Trybunał wypowie się w kwestii mechanizmów ratowania unijnej waluty, analizując przede wszystkim plan wykupu zadłużenia publicznego przez Centralny Bank Europejski (CBE), który krytykuje Bundestag. Mimo, że kryzys euro wydaje się na krótką metę zażegnany, to rynki finansowe niepokoją się przyszłą decyzją Trybynału w Karlsruhe, która może zaważyć na akcji CBE.
Wesprzyj nas już teraz!
Przesłuchania w Trybynale rozpoczęły się we wtorek. Ośmiu sędziów zadało pytania dyrektorowi Bundesbanku, Jensowi Weidmannowi, członkowi dyrekcji CBE, Jörgowi Asmussenowi i ministrowi finansów, Wolfgangowi Schäuble.
Trybunał przeanalizuje zaangażowanie się Bundestagu w plan ratowania euro, który jest dla niemieckiej opinii publicznej bardzo kontrowersyjny. Oceni przede wszystkim nowy program wykupu zadłużeń państw znajdujących się w trudnościach, przyjęty przez Centralny Bank Europejski. Zapowiedź tych działań odgrywa podstawową rolę w uspokojeniu rynków finansowych obawiających się krachu strefy euro, mimo że Centralny Bank Niemiecki (Bundesbank) wciąż twierdzi, że CBE przekracza swoje kompetencje finansując państwa mające kłopoty z zadłużeniem.
Niemieckie media twierdzą, że decyzja podjęta przez Trybynał w Karlsruhe może zdecydowanie zaważyć na walce Bundesbanku z CBE, a więc między Jensem Weidmannem i Jörgiem Asmussenem. Mimo, że niemiecki Trybunał Konstytucyjny nie ma możliwości zakazania jakiejkolwiek działalności CBE, to jego wyrok może zaważyć na niemieckim uczestnictwie w jego programie. Zdaniem Jörga Asmusenna, “gdyby doszło do anulowania programu wykupu obligacji, to miałoby to bardzo poważne konsekwencje”.
W opinii ekonomisty banku Berenberg, Holdgera Schmiedinga, ewentualna krytyka Trybunału może zaważyć na planie ratunku strefy ero. Dyrektor CBE Mario Draghi potwierdził w poniedziałek program wykupu zadłużenia publicznego. Uspokajał też Niemców twierdząc, że „istnieje mniejsze ryzyko dla podatników niż rok temu, a plan przyjęty przez CBE jest sukcesem”.
Trybynał w Karlsruhe wyda swoją decyzję prawdopodobnie już po wrześniowych wyborach.
FLC