20 stycznia 2017

W Kościele panuje już faktyczna schizma – pisze na łamach niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost” Guido Horst. Watykan przestał być instytucją, która wyjaśnia – zamiast tego biernie przypatruje się, jak rozpada się jedność Kościoła. 


„Kardynał Gerhard Müller swoją wypowiedzią zaprezentowaną we włoskiej telewizji, według której pewne niejasności w ósmym rozdziale posynodalnej adhortacji nie stanowią zagrożenia dla wiary i nie wymagają korekty, podjął być może bardzo dalekosiężną decyzję. Nie będzie odpowiedzi Franciszka na wątpliwości czterech kardynałów. W przeciwnym razie prefekt Kongregacji Nauki Wiary nie wypowiadałby się tak jednoznacznie” – pisze Horst.

Wesprzyj nas już teraz!

W tekście „Faktyczna schizma” opublikowanym na  łamach Die Tagespost z 16. stycznia, publicysta ostrzega, że konsekwencje milczenia papieża będą miały bardzo poważne skutki.

„Odpowiedzi przychodzą jednak z drugiej strony. Kościół na Malcie jest niewielkim Kościołem na obrzeżach Europy, jednak maltański arcybiskup Charles Scicluna to człowiek poważany, który pełnił w przeszłości decyzyjną funkcję jako współpracownik Kongregacji Nauki Wiary w czasach skandalu pedofilskiego” – dodaje publicysta. Jeżeli abp Scicluna wraz z biskupem maltańskiego Gozo dopuszcza rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej, „to oznacza to zupełnie jasno, że każdy Kościół lokalny może zrobić, co chce”.

„Przepaść będzie się pogłębiać. Florencja przeciw Rzymowi, Polska przeciw Argentynie, Malta przeciw Mediolanowi. To nazywa się faktyczną schizmą” – pisze Horst.

„Watykan nie jest w stanie zatroszczyć się o jasność. Papież nie odpowiada na list kardynałów i odmawia w ten niebezpośredni sposób jednoznacznego stwierdzenia, że kontrowersyjne passusy Amoris laetitia trzeba odczytywać w świetle nauczania dotychczasowych papieży. Także to jest odpowiedzią. […] Rzym nie jest już wyjaśniającą instancją, ale cichym obserwatorem, który w milczeniu przygląda się, jak rozpada się jedność duszpasterskiego działania Kościoła” – pisze autor.

„Wielkiemu osiągnięciu papieża – że grzeszni i słabi ludzie już sami się nie ekskomunikują, ale rozumieją, że także dla nich jest miejsce w Kościele – grozi zatonięcie w bezradności duszpasterzy i coraz bardziej zatrutym sporze teologów i biskupów. Kardynał Carlo Caffarra ma rację mówiąc, że jest to ciężarem przede wszystkim dla księży, którzy nie są w stanie go ponieść. Zostawia ich się jednak samych sobie” – kończy Guido Horst.

Die Tagespost to jedyny w przestrzeni niemieckojęzycznej katolicki dziennik ponadregionalny. Pismo kierowane obecnie przez Olivera Maksana ukazuje się od 1948 roku. Ma profil zdecydowanie konserwatywny i jest wysoce opiniotwórcze; publikuje często rozmowy z najwyższymi rangą katolickimi hierarchami.

Pach

Źródło: die-tagespost.de

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 286 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram