Niemiecki rząd rozważa wywłaszczenie rosyjskiego koncernu Rosnieft, będącego większościowym udziałowcem rafinerii PCK w miejscowości Schwedt. Rosyjska spółka, która od września 2022 r. podlega niemieckiemu zarządowi powierniczemu, zostanie zbadana w ramach audytu – podał portal „Spiegel”, powołując się na informacje z ministerstw oraz agencji dpa i Reuters.
Federalne ministerstwo gospodarki wezwało Rosnieft na przesłuchanie dotyczące wywłaszczenia jego aktywów. W marcu wygasa powiernictwo niemieckiego rządu dla udziałów Rosnieft w PCK.
Jak ustalił Reuters, nie ma na razie pewności, czy istniejące od września 2022 roku powiernictwo zostanie przedłużone. Rosnieft nie odniósł się do tej sprawy.
Wesprzyj nas już teraz!
Rosyjski Rosnieft jest właścicielem większościowym brandenburskiej rafinerii PCK w Schwedt. Rząd federalny kontroluje obecnie jego 54 proc. akcji.
„Celem tego zarządu powierniczego jest utrzymanie funkcjonowania elektrowni, zasilanej od kilkudziesięciu lat rosyjską ropą i mającej ogromne znaczenie dla dostaw do Niemiec Wschodnich, pomimo trwającej wojny rosyjskiej przeciwko Ukrainie i unijnego embargo na ropę” – przypomniał „Spiegel”. PCK Schwedt jest czwartą co do wielkości rafinerią w Niemczech.
Jak deklaruje rząd, głównym celem ma pozostać „zapewnienie bezpieczeństwa dostaw oraz niezawodne i długoterminowe zabezpieczenie działalności biznesowej Rosnieft w Niemczech” – dodał „Spiegel”.
„Rząd od miesięcy liczył na to, że Rosnieft sprzeda swoje udziały w rafinerii w Schwedt, aby zabezpieczyć jej przyszłość. Część inwestorów uzależniła swoje wejście od wyjścia rosyjskiej spółki” – podkreśliła gazeta.
Wg ustaleń portalu Business Insider (BI) niemiecki resort gospodarki „najwyraźniej chce sprzedać udziały Polsce”; nie wymieniono jednak z nazwy konkretnych spółek.
Źródło: PAP