25 września 2015

Dość podziału na „górę” i „dół”, w Kościele nadchodzi czas „równouprawnienia” świeckich, zwłaszcza kobiet – twierdzą niemieccy biskupi. Ich postulaty z radością przyjmuje pseudo-katolicka organizacja feministyczna.

 

Podczas jesiennego zgromadzenia niemieckiego episkopatu w Fuldzie, biskupi zadeklarowali chęć zbudowania podstaw dla lepszej współpracy duchownych i świeckich. Domagali się „zmiany mentalności”, która doprowadzi do wytworzenia „różnorodności odpowiedzialności” w Kościele. Taki postulat przedstawiono w dokumencie episkopatu zatytułowanym „Wspólnie być Kościołem”. Niemcy poruszając ten temat chcieli nawiązać do 50. rocznicy zakończenia II Soboru Watykańskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ludzie chcą dziś partycypować. Tak, jak mogą brać udział w decyzjach i procesach w przestrzeni społecznej i politycznej, tak samo oczekują tego w przestrzeni w Kościele. Jako biskupi akceptujemy to życzenie – powiedział bp Felix Genn z Münster, prezentując tekst wspomnianego dokumentu.

 

Z kolei bp Franz-Josef Bode z Osnabrück powiedział, że świeccy nie mogą być już dłużej postrzegani jako „ramię albo współpracownicy kleru”. Należy skończyć z częściowo rozwiniętą w historii Kościoła „logiką władzy”, która wytwarza podział na „górę” i „dół”.

 

Bp Genn mówił dziennikarzom, że potrzeba sprawić, by „uczestnictwo w Kościele nie było stopniowane i uzależnione od święceń kapłańskich”.

 

W dokumencie biskupi opowiadają się także za „większą równością płci”. Chodzi między innymi o przekazanie w ręce kobiet większej liczby „kierowniczych stanowisk” w Kościele, co realizowałoby dodatkowo postulat zwiększania udziału świeckich w zarządzaniu katolickimi instytucjami i parafiami. Te ostatnie mają być rozumiane jako „terytorialna zasada porządkową Kościoła” oraz „wspólnota wspólnot”.

 

Biskupi podkreślają zarazem istotną rolę księży, którzy wraz ze święceniami otrzymują władzę „służby wiernym”, która ma budować wśród tychże jedność.

 

Dokument „Być wspólnie Kościołem” z zadowoleniem przyjął Katolicki Związek Kobiet w Niemczech (KFD). Jest to organizacja lobbująca między innymi na rzecz „równości” kobiet w Kościele, dopuszczenia ich do diakonatu i święceń kapłańskich oraz do społecznej akceptacji mordowania nienarodzonych dzieci.

 

Kościół znajduje się w procesie przemiany. Ludzie zdecydowanie życzą sobie aktywnego udziału w kształtowaniu Kościoła i lepszej komunikacji. Niemieccy biskupi wychodzą temu [życzeniu] swoim dokumentem naprzeciw – powiedziała przewodnicząca KFD, Maria Theresia Opladen.

 

Źródło: Domradio.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram