Antychrześcijańska przemoc w Ameryce Północnej przybiera na sile. W Kanadzie spalono zabytkowy kościół pw. św. Bernarda, w Stanach Zjednoczonych ciężko uszkodzona przez ogień została kaplica poświęcona Matce Bożej.
W katolickiej diecezji Alberty spalono 121-letni kościół św. Bernarda w Grouard. Była to pierwsza katedra archidiecezji Grouard-McLennan. W związku z podpaleniem aresztowano dwóch mężczyzn. Obaj podpalacze mieli powyżej 50 lat.
Jak podał abp Gerard Pettipas, wskutek podpalenia, do którego doszło pod koniec maja, kościół został całkowicie zniszczony – nie da się już go odbudować. Hierarcha podkreślił, że podpalacze zniszczyli wprawdzie świątynię, ale nie uda im się nigdy zniszczyć Kościoła jako takiego. Płomienie ognia pochłonęły budynek, a płomienie wiary przetrwały pożar.
Wesprzyj nas już teraz!
Do podobnego wydarzenia doszło już następnego dnia w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych. Kobieta podpaliła kaplicę w miejscowości Des Plaines poświęconą Matce Bożej z Guadalupe. Straż pożarna zdołała ugasić pożar; ogień wywołał jednak straty wyceniane na prawie 80 tys. dolarów. Podpalaczka została aresztowana. Zachowało się nagranie wideo z pożaru; widać na nim, jak kobieta wrzuca w ogień figury, krzesła, różańce i inne przedmioty, które znajdowały się w kaplicy.
W Ameryce Północnej antychrześcijańska przemoc ma w ostatnich latach dwa główne źródła. Pierwszym jest ideologia aborcyjna; kościoły są niszczone i podpalane w ramach sprzeciwu wobec ochrony życia dzieci poczętych w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego, który pozwolił poszczególnym stanom zakazywać aborcji. Z drugiej strony – i to dotyczy przede wszystkim Kanady – antychrześcijańskie nastawienie jest napędzane przez ideologię „antykolonialną”, w której Kościół i osoby duchowne postrzegane są jako rzekomi niszczyciele „pierwotnej kultury”.
Źródła: catholicnewsagency.com, Kath.net
Pach