29 lipca 2021

„Nieodwracalne szkody zarówno dla Żydów i nie-Żydów”. Departament Stanu USA żąda zmian w polskim prawie

(Źródło: PCh24TV Polonia Christiana / YouTube)

W ocenie Cherrie Daniels z Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu, ​przyjęta przez Sejm RP nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego (KPA), wywoła „nieodwracalne szkody zarówno dla Żydów i nie-Żydów”.

Ten projekt wywołałby nieodwracalne szkody zarówno dla Żydów i nie-Żydów, praktycznie wygaszając roszczenia o restytucję i rekompensatę mienia odebranego podczas Holokaustu, które później zostało znacjonalizowane podczas okresu władzy komunistów – powiedziała Daniels na konferencji online zorganizowanej przez Światową Organizację ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO).

Warto zwrócić uwagę, że posiedzenie, w którym wzięła udział Daniels miało miejsce w przeddzień rocznicy przyjęcia przez władze USA ustawy 447, której mówi o użyciu wszelkich możliwych środków w celu wywierania nacisków na kraje, w których może znajdować się tzw. mienie bezspadkowe, czyli takie które na skutek śmierci właścicieli i spadkobierców chcą zawłaszczyć na zasadzie „prawa krwi” organizacje żydowskie.

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas konferencji Daniels pochwaliła pięć z sześciu wymienionych w ustawie 447 krajów. Jej zdaniem Polska jest jedynym, w którym doszło do regresu w tej sprawie. – Jesteśmy zawiedzeni, że polski rząd i opozycja wydają się zbyt często celowo zrównywać zwrot mienia lub rekompensaty z reparacjami wojennymi – powiedziała Daniels.

Nowelizacja KPA wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku TK sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. Trybunał orzekł, że przepis KPA w obecnym brzmieniu – pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji – jest niekonstytucyjny.

W nowelizacji przyjętej przez Sejm zapisano, że nie stwierdzałoby się nieważności takiej decyzji z przyczyny na przykład wydania jej z rażącym naruszeniem prawa, jeśli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji można byłoby jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa. Natomiast, jeśli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 30 lat, to w ogóle nie byłoby wszczynane postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

 

Źródło: rmf24.pl, Twitter

TK

 

Holocaustionizm. Dlaczego Polacy nie pasują do żydowskiej narracji || Jaka jest prawda?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram