26 lutego 2022

Oficjalnie: Niemcy zmieniają decyzję i nie będą już blokować dostaw broni na Ukrainę

(Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com)

Niemcy upoważniły Holandię do wysłania na Ukrainę 400 granatników z napędem rakietowym, aby pomóc w walce z rosyjskim agresorem. Berlin miał również zrezygnować z jakichkolwiek blokad dostaw broni na Ukrainę. To informacja podawana przez dwóch ważnych unijnych urzędników, a następnie potwierdzona przez niemiecki ministerstwo obrony.

Serwis Politico.eu poinformował, że Niemcy zmienią swoje stanowisko w sprawie dostarczania broni na Ukrainę. Dotychczas Berlin blokował możliwość przekierowywania europejskiej broni do Kijowa i w inne strefy konfliktu. Jednak jak podają dwaj wysocy urzędnicy Unii Europejskiej, pod wpływem sojuszników z UE i NATO, decyzja została zmieniona.

Jeszcze około 15:00 czasu polskiego serwis Politico.eu informował, że dostawa europejskiej broni na Ukrainę nie będzie możliwa ze względu na sprzeciw Niemiec. To stanowisko zaskoczyło wielu europejskich przywódców, zważywszy na to, że inwazja na Ukrainie dokonywana jest na pełną skalę. Także w samym Kijowie miały miejsce ataki rakietowe, które niszczyły m.in. bloki mieszkalne.

Wesprzyj nas już teraz!

Kilka godzin później pojawiła się nieoficjalna informacja, że władze w Berlinie zdecydowały się zmienić decyzję. Politico.eu powołujące się na unijnych urzędników zapowiedziało zmianę niemieckiego stanowiska. Decyzja zapadła w momencie, gdy wiele europejskich państw zapowiedziało chęć wysłania na Ukrainę amunicji, a nawet systemów obrony przeciwlotniczej. Teraz można już tę informację traktować jako oficjalną, bowiem doniesienia potwierdziło niemieckiego ministerstwo obrony.

Serwis prognozuje, że zmiana decyzji Berlina może oznaczać szybki wzrost europejskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Portal podkreśla, że duża część broni i amunicji na kontynencie jest przynajmniej częściowo produkowana w Niemczech, co daje Berlinowi prawną kontrolę nad jej transferem. Jednak zmieniające się stanowisko Berlina nie musi oznaczać, że wszystkie wnioski o dostawę broni zostaną zatwierdzone. Każdy wniosek o dostawę broni jest bowiem rozstrzygany indywidualnie.

Przypomnijmy, że dotychczas Niemcy blokowali m.in. dostawę broni z Estonii, która zadeklarowała przekazanie do Kijowa haubic, których w przeszłości właścicielem były właśnie Niemcy.

Część europejskiej społeczności nie kryła oburzenia, że jedyną dotychczasową pomocą Niemiec było przekazanie 5000 hełmów i stworzenie szpitala polowego. Ta skromna pomoc stała się obiektem szyderstw i kpin ze strony niektórych europejskich mediów. Wskazywano bowiem, że Niemcy są największym i najbogatszym krajem Unii Europejskiej.

Opór Niemiec ws. dostawy broni utrzymywał się nawet wtedy, gdy inne kraje europejskie, USA i NATO rozpoczęły mobilizację, aby wysłać sprzęt wojskowy i broń na Ukrainę.

Polska zaczęła wysyłać amunicję drogą lądową, podczas gdy Estonia i Łotwa w piątek poinformowały, że zaczynają przewozić ciężarówkami paliwo, broń przeciwpancerną Javelin i środki medyczne. Czechy zapowiedziały, że wyślą broń i amunicję, a Słowacja zapowiedziała, że ​​wyśle ​​amunicję, olej napędowy i naftę.

Pomoc dla Ukrainy ma płynąć także ze Stanów Zjednoczonych, które przekazały władzom w Kijowie 350 milionów dolarów. Środki te mają być przeznaczone na bieżącą pomoc wojskową. Z kolei Holandia zapowiedziała, że ​​wyśle ​​na Ukrainę 200 systemów obrony przeciwlotniczej Stinger. Natomiast Belgia ogłosiła, że ​​dostarczy Ukrainie 2000 karabinów maszynowych i 3800 ton paliwa.

 

Źródło: Politico.eu

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram