17 kwietnia 2019

Nieszczęśliwy wypadek czy podpalenie? Śledczy badają przyczyny pożaru katedry Notre-Dame

(©PHOTOPQR/OUEST FRANCE/Franck Dubray / FORUM)

„Ponad 50 funkcjonariuszy paryskiej brygady kryminalnej będzie w środę przesłuchiwać kolejne osoby pracujące podczas remontu Notre Dame, kiedy w katedrze wybuchł pożar. Od poniedziałku przesłuchano ponad 30 osób” – informuje radio RMF FM.

 

Francuscy śledczy są zdania, że pożar, jaki z nocy z poniedziałku na wtorek strawił jedną z najważniejszych katolickich świątyń w Europie „nie był efektem zamierzonego działania”. – Obecnie przychylamy się do teorii o przypadkowym zaprószeniu ognia – powiedział we wtorek szef paryskiej prokuratury Remy Heitz dodając, iż prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie „nieumyślnego spowodowania szkód ogniowych”.

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek, że władze kraju dołożą wszelkich starań, aby katedra Notre Dame została odbudowana w ciągu pięciu lat. – To od nas zależy, czy uczynimy z tej katastrofy okazję do zjednoczenia się i głębokiej refleksji nad tym, gdzie jesteśmy, gdzie powinniśmy być oraz do stania się lepszymi niż jesteśmy – podkreślił.

 

Zapał prezydenta ostudzili jednak eksperci z zakresu architektury i budownictwa, którzy stwierdzili, że tego typu deklaracje są mocno przesadzone i istnieje małe prawdopodobieństwo dotrzymania przez Macrona danego słowa. Ponadto nadal nie jest znany materialny wymiar strat. – Na tym etapie nie da się oszacować kosztu poniesionych strat, ale najprawdopodobniej chodzi o sumy liczone w setkach milionów euro – podkreślił Bertrand de Feydeau z fundacji Patrimoine, działającej na rzecz zachowania francuskiego dziedzictwa kulturowego.

 

O przyczynach pożaru katedry Notre Dame rozmawiali również goście Polskiego Radia 24.

 

Nie rozstrzygałbym co było przyczyną pożaru. Służby stwierdziły, że najprawdopodobniej było to przypadkowe zaprószenie ognia. Każdy, kto zna procedury związane z analizą tego typu sytuacji wie, że takie stwierdzenie ma podłoże polityczne. (…) Jeszcze kilka lat temu jeden z muftich francuskich mówił, żeby kościoły katolickie przekształcić w miejsca kultu dla muzułmanów. Francja jest gorącym miejscem. Niczego nie rozstrzygam, wiem natomiast jak wyglądają procedury dochodzeniowe. Tak nagłe i szybkie stwierdzenie, że było to przypadkowe zaprószenie ognia nie ma podstaw. To wymaga zebrania materiału dowodowego. Szybkość rozstrzygnięć pokazuje, że to bardzo emocjonalny temat i sytuacja. Katedra Notre Dame to symbol cywilizacji europejskiej – powiedział prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.

 

Źródło: RMF FM / rmf24.pl / Polskie Radio 24 / polskieradio24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie