19 maja 2023

Nieszkodliwość marihuany niebezpiecznym mitem. Amerykańskie badania nie pozostawiają wątpliwości

(fot. pixabay.com)

Regularne przyjmowanie marihuany niesie szereg szkodliwych skutków zdrowotnych, przekonują naukowcy z Hackensack University Medical Center (New Jersey, USA). Użytkownicy „lekkich narkotyków” są trzy razy bardziej narażeni na wystąpienie choroby tętnic obwodowych, a nawet rekreacyjne zapalenie marihuany przez kobietę w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Stanowisko o negatywnych skutkach palenia marihuany zostało ono zaprezentowane na kongresie Society for Cardiovascular Angiography & Interventions (SCAI), który odbywa się w dniach 18-20 maja w Phoenix (Arizona, USA). Autorzy pracy – naukowcy z Hackensack University Medical Center (New Jersey, USA) ocenili, że potwierdza ona znaczenie częstych badań tętnic u użytkowników marihuany i rozpoczęcie ich we wcześniejszym wieku.

Naukowcy z Hackensack University Medical Center analizowali dane z największej w USA bazy danych dotyczącej pacjentów hospitalizowanych (National Inpatient Samples – NIS) z lat 2016-2019. Informacje dotyczyły osób, które stosowały marihuanę oraz osób ze zdiagnozowaną chorobą obwodową tętnic.

Wesprzyj nas już teraz!

Wśród 30 mln pacjentów zidentyfikowano 623 768 użytkowników marihuany o średniej wieku 37,4 lat. Z tej grupy 2 424 (0,38 proc.) osób miało zdiagnozowaną chorobę tętnic obwodowych.

Jak wyliczyli naukowcy, użytkownicy marihuany mieli ponad trzykrotnie (3,7 razy) wyższe ryzyko wystąpienia tego schorzenia, jednak nie odnotowano wśród nich zwiększonego ryzyka zgonu z jego powodu czy konieczności wykonania przezskórnego zabiegu wewnątrznaczyniowego.

Z kolei jak dowiedli naukowcy z Central Michigan University nawet okazyjne używanie marihuany w trakcie ciąży zmniejsza masę urodzeniową i wymiary dziecka. „Rozrywkowe zażywanie marihuany zyskuje na popularności – stosują ją nawet niektóre kobiety w ciąży. Bywa nawet, że używają jej do łagodzenia związanych z ciążą przykrych objawów. To zły pomysł” – przekonują naukowcy.

W literaturze naukowej rośnie liczba dowodów na to, że marihuana używana w ciąży wiąże się z pogorszeniem różnych parametrów kondycji dziecka. Jednak słabo poznany jest jeszcze mechanizm jej działania na rozwój płodu. Teraz badacze sprawdzili, jaki wpływ może mieć zażywanie marihuany na różnych etapach ciąży.

„Pokazaliśmy, że nawet w przypadku stosowania marihuany tylko w pierwszym trymestrze ciąży, waga urodzeniowa dziecka istotnie się zmniejsza – średnio o ponad 150 g. Jeżeli dotyczyło to drugiego trymestru, to obwód głowy noworodka również znacząco się zmniejszał” – alarmuje prof. Beth Bailey, główna autorka pracy opublikowanej w czasopiśmie „Frontiers in Pediatrics”.

„To ważne wyniki, ponieważ wielkość noworodka jest jednym z najsilniejszych wskaźników przewidujących późniejsze zdrowie i rozwój dziecka” – przekonują naukowcy.

PAPpap logo / oprac. PR

Marihuana – popiera ją Soros i… niektórzy „prawicowcy”

Wraca temat legalizacji marihuany „na własny użytek”. Poseł Lewicy: Zioła nas łączą, inne rzeczy nas dzielą

Marihuana nie pomaga w leczeniu depresji. Naukowcy mają dowody

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram