29 maja 2014

Nieustający kult bł. ks. Jerzego Popiełuszko

(Fot. Filip Blazejowski/FORUM)

Kult ks. Jerzego rozpoczął się już kilka dni po pogrzebie. Pierwsza pisemna prośba o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, wpłynęła do prymasa Józefa Glempa 5 listopada 1984 r. Już 28 listopada w Episkopacie Polski pojawiła się lista z podpisami 456 studentów KUL, którzy również prosili o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego zamordowanego kapłana.

 Jak podają statystyki parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie pracował ks. Jerzy, już w rok po jego śmierci do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej napłynęło dokładnie 13940 podobnych imiennych próśb aż z 17 krajów. Obecnie, prośby te można liczyć w dziesiątkach tysięcy.

Wesprzyj nas już teraz!

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki zgromadził od 800 tyś. do 1 mln wiernych. Przez kilkanaście miesięcy po pogrzebie pielgrzymi przybywali do grobu ks. Jerzego tak tłumnie, że w kolejce trzeba było stać kilka godzin. To był początek kultu męczennika z warszawskiego Żoliborza, który stopniowo rozrasta się do ogromnych rozmiarów. Jak dotąd do grobu bł. ks. Jerzego przybyło ponad 20 mln pielgrzymów w grupach zorganizowanych, wśród nich ponad 400 tyś. cudzoziemców ze 134 krajów.

Grób i kościół św. Stanisława Kostki, gdzie głosił kazania ks. Jerzy, odwiedził m. in. Jan Paweł II i kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Przed grobem ks. Jerzego Popiełuszki modlili się również m.in. kard. Jean – Marie Lustiger, arcybiskup Paryża, kard. William Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacji, a także George Bush, prezydent USA, Margaret Thatcher, premier Wielkiej Brytanii, Victor Orban, premier Węgier oraz Edward Kennedy, senator USA i książę Walii Karol, następca tronu Wielkiej Brytanii.

Kult ks. Jerzego i wielomilionowe pielgrzymki do jego grobu owocują również otrzymywanymi łaskami. Urząd Postulacji ds. beatyfikacji zarejestrował ich tysiące, w tym uzdrowienia poświadczone opinią lekarską. Przy grobie Błogosławionego ludzie na nowo odkrywają wiarę i powracają do Kościoła. Ks. dr Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego podkreśla, że ilość otrzymanych łask stawia tego, zewnętrznie niepozornego kapłana, w szeregu wielkich orędowników u Boga.


Pamięć o ks. Jerzym utrwalana jest w wielu polskich miastach, gdzie jego imieniem nazwano co najmniej 73 ulice. Znajdziemy je również we Francji i Niemczech, natomiast w Nowym Jorku znajduje się plac nazwany jego imieniem. Ks. Jerzy jest także patronem 23 szkół w Polsce, jednej w Australii oraz w Stanach Zjednoczonych. Jego pomniki znajdują się w m.in. we Francji, Kanadzie i Argentynie.

Jak dotąd ponad 620 ośrodków duszpasterskich w 40 krajach świata otrzymało relikwie ks. Popiełuszki. Prośby o relikwie napływają m. in z Australii, Argentyny, Brazylii, a także z Kongo, Singapuru czy nawet ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wydarzenia we Francji, o których poinformował w grudniu zeszłego roku magazyn „La Croix”, pozwalają mieć nadzieję na szybkie ukończenie procesu kanonizacyjnego. Według dziennika, we wrześniu 2012 r. doszło do cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego. Dokonał się on w szpitalu w Creteil, gdzie w niewytłumaczalny sposób obudził się ze śpiączki i natychmiast wyzdrowiał 56 – letni mężczyzna, chory na rzadką odmianę raka krwi. Cud przypisywany jest bł. ks. Jerzemu ze względu na modlitwę udzielającego ostatniego namaszczenia kapłana, który kilka dni wcześniej powrócił z pielgrzymki do grobu ks. Jerzego Popiełuszko.

 

Paweł Ozdoba

 

Na podst. dokumentu pt. Uroczystość przekazania relikwii Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko do Bazyliki św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej, miejsca pamięci „nowych męczenników”.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie