4 lutego 2013

Niezadowalający „kompromis” w sprawie ustawy zdrowotnej w USA

(fot.REUTERS/FORUM)

Administracja Obamy właśnie ogłosiła nowe zasady, które pozwolą pracodawcom – bezpośrednio powiązanym z instytucjami religijnymi – zapewnić swoim pracownikom ubezpieczenie zdrowotne, które nie będzie obejmować darmowych środków antykoncepcyjnych.

 

„Kompromis”, który administracja Obamy obiecywała od czasu przyjęcia kontrowersyjnej ustawy zdrowotnej, pozwoli podmiotom religijnym wybierać plany ubezpieczenia zdrowotnego, nieobejmujące darmowych środków antykoncepcyjnych. Zgodnie z nowymi zasadami, wszyscy pracownicy będą mieli zagwarantowany dostęp do darmowych środków antykoncepcyjnych w ramach dodatkowego ubezpieczenia u innego podmiotu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nowa polityka, której szczegółowe rozwiązania zostały przedstawione 1 lutego br., będzie stosowana wyłącznie do organizacji non-profit, pozostających w bezpośredniej łączności z instytucjami religijnymi. Pracodawcy prywatni sprzeciwiający się refundowaniu antykoncepcji poprzez plany ubezpieczeniowe, nie będą mogli domagać się zwolnienia z obowiązywania ustawy, nawet, jeśli powołają się na obiekcje moralne.

 

Administracja Obamy uznała, że takie rozwiązanie powinno zadowolić grupy religijne. Abp Timothy Dolan, kardynał Nowego Jorku, na razie wstrzymał się z komentarzem. Zaznaczył, że administracja wcześniej nie konsultowała nowych przepisów. Obecnie są one gruntownie analizowane przez ekspertów z Episkopatu.

 

Wiele organizacji religijnych i konserwatystów nie kryje rozczarowania oferowanym przez władze „kompromisem”. – Ta propozycja nie przynosi żadnej zmiany dla pracodawców religijnych – ubolewa Kyle Duncan, radca prawny Fundacji Becket, pomagającej wielu prywatnym przedsiębiorcom.

 

Propozycja nie ma nic wspólnego z milionami przedsiębiorstw rodzinnych i właścicieli, których prawa są łamane przez ustawę, a którzy obecnie pozostają w sporze z Departmanetem Zdrowia – tłumaczył Duncan.

 

Departament Zdrowia nie przewiduje żadnych dodatkowych wyłączeń z obowiązywania ustawy zdrowotnej.

 

Proponowane zmiany przekazano do konsultacji społecznej. Oficjalnie opinie można zgłaszać do 8 kwietnia, ale – jak zaznaczyli przedstawiciele administracji Obamy – żadne zmiany nie będą już wprowadzone.

 

 

Źródło: CWN,Yahoo.com, AS.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 955 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram