Tablice upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych znajdą swoje miejsce na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza. Pierwsza z tablic zostanie uroczyście odsłonięta 15 sierpnia – w Święto Wojska Polskiego. Inicjatywa ta jest jednym z elementów nowej polityki historycznej MON.
– Tablica na Grobie Nieznanego Żołnierza jest nobilitacją wysiłku żołnierskiego i postawy żołnierza. W ten sposób chcemy wpisać na trwałe dokonania Żołnierzy Niezłomnych w kanon historii polskiego wojska – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej. Jak dodaje, druga konspiracja i Żołnierze Wyklęci-Niezłomni są „częścią historii polskiej armii i pokazują pewien wzorzec moralny, patriotyczny, który ma być nie tylko przypomniany, ale też na stałe zapisany w miejscu ważnym dla Polaków”.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak informuje „Rz” na tablicy pojawiły się nazwy miejscowości i daty potyczek Żołnierzy Niezłomnych z bezpieką oraz wojskami sowieckimi w latach 1945–1963: Rudniki, Rowiny, Kuryłówka, Las Stocki, Miodusy Pokrzywne, Zwoleń, Raczkowszczyzna i Majdan Kozic Górnych. Przypomniana została także obława augustowska z lipca 1945 roku. – W ten sposób chcemy upamiętnić głównie ofiary cywilne, ale nie można zapominać, że w czasie obławy doszło do bitew z oddziałami sowieckimi – dodaje prof. Fałkowski.
Nieprzypadkowo na tablicy znalazł się rok 1963. To wtedy w obławie sił bezpieczeństwa zginął Józef Franczak „Lalek”, ostatni żołnierz podziemia antykomunistycznego. – To symboliczne zakończenie drugiej konspiracji – wyjaśnia profesor. Treść tablicy była konsultowana z historykami m.in. z IPN.
W tym roku na Grobie Nieznanego Żołnierza pojawi się jeszcze jedna tablica. Jej odsłonięcie nastąpi prawdopodobnie 11 listopada. Również i ona będzie poświęcona pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
Źródło: „Rzeczpospolita”
MA