1 sierpnia, w 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Placu Trzech Krzyży w Warszawie będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie.
O godzinie 10:45 przed Instytutem Głuchoniemych nastąpi uroczyste otwarcie wystawy unikalnych zdjęć przedstawiających sceny powstańczych walk w tym rejonie. Co niezwykłe, część zdjęć nie była wcześniej publikowana ani znana historykom, gdyż pochodzą z odkrytego w zeszłym roku rodzinnego zbioru.
Wesprzyj nas już teraz!
Organizatorami wystawy są młodzi entuzjaści warszawskiej historii z Korporacji Akademickiej Sarmatia, działającego od ponad 106 lat, najstarszego warszawskiego stowarzyszenia studenckiego.
Wystawę tworzą dwa zespoły zdjęć wykonanych w czasie Powstania w okolicach Placu Trzech Krzyży. Pierwszy z nich to zdjęcia żołnierza 3 Kompanii „Reda” Batalionu AK „Miłosz” – Wojciecha Marczyńskieg ps.”Bogusław”, który dokumentował powstańcze działania swojego oddziału w rejonie Placu Trzech Krzyży, ulic: Książęcej, Prusa i Konopnickiej. Większość prezentowanych zdjęć pochodzi z Września 1944r.
Drugi to zespół zupełnie nieznanych, prywatnych zdjęć autorstwa Zofii Moskała, który przetrwał do dzisiejszych czasów w formie negatywów, z których po dokonaniu niezbędnej konserwacji wykonano pierwsze po 70 latach odbitki.
Prezentowane na wystawie zdjęcia z tego zespołu przedstawiają Plac Trzech Krzyży oraz jego bezpośrednie sąsiedztwo – ulice Bracką, Książęcą, Nowy Świat i Hożą. Zdjęcia te stanowią bezcenny dokument odtwarzający fragment historii tego rejonu Warszawy.
Uroczystości otwarcia wystawy poprzedzone zostaną złożeniem wieńców pod znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Prusa obeliskiem upamiętniającym żołnierzy Batalionu „Miłosz” przez kombatantów oraz studentów.
Wystawa potrwa do końca października bieżącego roku.
{galeria}