31 lipca 2018

Niezwykła akcja polskich katolików. 88536 osób oddało się Krwi Chrystusa!

(Fot. Szymon Pipień /Instytut Ks. Piotra Skargi)

W ramach kampanii zorganizowanej przez Instytut Księdza Piotra Skargi, niemal 90 tysięcy polskich katolików oddało się Najdroższej Krwi Chrystusa. Nazwiska czcicieli Krwi Zbawiciela, wypisane na specjalnych zwojach, zostały złożone w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

 

Czwartek, 26 lipca, Jerozolima. Na zatłoczonym placu przed Bazyliką Grobu Pańskiego – jednym z najświętszych miejsc dla chrześcijan – ktoś wywołał poruszenie. Zarówno turyści z całego świata, jak i izraelscy policjanci, zainteresowali się potężnym pakunkiem dostarczonym tam przez Polaków. Stanowczy stróżowie prawa nakazali im się wylegitymować i pokazać, co takiego chcą wnieść do świątyni skrywającej w swym wnętrzu zarówno wzgórze Golgoty, jak i Grób Zbawiciela.

 

Polacy – pracownicy Instytutu Księdza Piotra Skargi – otwierają pudło i wyjmują z niego piękną skrzynię z drzewa oliwnego. Takiego, pod którym Chrystus modlił się w Ogrójcu tuż przed pojmaniem Go przez zbójców. – Skrzynię wykonał polski artysta, w jej wnętrzu znajduje się pięć zwojów (na pamiątkę pięciu Ran Pana Jezusa) z podpisami prawie 90 tysięcy polskich katolików, którzy wzięli udział w naszej akcji – tłumaczy Michał Wikieł. – Zamierzamy złożyć skrzynię, wraz ze zwojami, w katolickiej kaplicy Bazyliki – dodaje Bogusław Bajor. Policjanci wydają się zaintrygowani, bo choć od czasu do czasu ktoś chce złożyć votum w tym wyjątkowym miejscu, rzadko zdarza się, by było ono aż tak okazałe. Przekonuje ich dokument potwierdzający, iż za kilkanaście minut wewnątrz ma odbyć się Msza Święta w intencji wszystkich osób, które zechciały wziąć udział w akcji.

 

 

Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczyna się Msza Święta w kaplicy zbudowanej niemal tysiąc lat wcześniej przez krzyżowców. Sprawujący Najświętszą Ofiarę kapłan otwiera skrzynię i modli się w intencjach wszystkich osób, które w ostatnich miesiącach, zachęcone przez organizatorów akcji odmówiły Akt osobistego poświęcenia się Najdroższej Krwi Chrystusa. To osoby wielkiej wiary, które zechciały odmówić ten Akt wierząc, że dzięki niemu wydarzy się wielkie duchowe dobro – mówi celebrans. Po błogosławieństwie wszyscy obecni na Mszy Świętej wspólnie odmówili Akt, oddając się Najdroższej Krwi Zbawiciela, wylanej właśnie w tym miejscu.

 

 

Gdy wydaje się, że jest po wszystkim, i wysłannicy Instytutu Księdza Skargi mogą wracać już do Polski, kapłan nieoczekiwanie zatrzymuje ich, wręcza każdemu jeden ze zwojów i prosi, by poszli za nim. – Sądziliśmy, że złożymy zwoje w jakimś innym miejscu, że zostaniemy zaprowadzeni do archiwum lub sali, w której gromadzone są wota. Ale spotkał nas niezwykły zaszczyt, kapłan zaprowadził nas do… Grobu Bożego! – relacjonuje Michał Wikieł.

 

Wszystko rzeczywiście wygląda niezwykle. Długa, wielokrotnie zakręcająca kolejka do miejsca, w którym dokonało się Zmartwychwstanie, zostaje wstrzymana przez pilnującego porządku prawosławnego Greka (Bazyliką opiekują się bowiem przedstawiciele katolików, Ormian i właśnie prawosławnych). Mężczyźni ze zwojami wchodzą do Grobu Pana i kładą je w miejscu, w którym spoczęło Najświętsze Ciało Chrystusa. Kapłan prowadzi modlitwę za każdego z uczestników akcji. Zezwala też na szybkie wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

 

 

Na koniec wysłannicy Instytutu Księdza Piotra Skargi otrzymują błogosławieństwo. Zwoje z nazwiskami ponad 88 tysięcy polskich katolików – czcicieli Najdroższej Krwi Chrystusa – trafiają do archiwum Bazyliki, gdzie trzymane są najcenniejsze wota. Skrzynia z drewna oliwnego służyć zaś ma od teraz do przechowywania naczyń liturgicznych katolickiej kaplicy Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie.

 

Dziękujemy Bogu za tę akcję. Mamy nadzieję, że tak liczne zaangażowanie się w nią polskich katolików przyniesie duchowe owoce im samym, ale także całemu polskiemu Kościołowi, a w konsekwencji i naszej ojczyźnie. To, że mogliśmy złożyć je w samym Grobie Pańskim, jest także wielkim wyróżnieniem dla wszystkich czcicieli Jego Najdroższej Krwi – podsumowuje Michał Wikieł z Instytutu Księdza Piotra Skargi.

 

 

Akt osobistego poświęcenia się Najświętszej Krwi Chrystusa

W pełnej świadomości mojej nicości a zarazem Twojej, o miłosierny Zbawicielu, wielkości upadam do Twoich stóp i dziękuję Ci za tak wiele dowodów łask, które Ty mnie niewdzięcznemu stworzeniu okazałeś, a szczególnie, że Ty mnie przez Twoją Najświętszą Krew uwolniłeś z szatańskiej mocy zepsucia.

 

W obecności mojej Matki Maryi, mojego Anioła Stróża, moich świętych Patronów, całego Dworu Niebieskiego poświęcam się o Najukochańszy Jezu z całą szczerością serca, jak najdobrowolniej, Twojej Najdroższej Krwi, przez którą cały świat odkupiłeś od grzechu, śmierci i piekła.

 

Ja… przyrzekam Ci, licząc na pomoc Twojej łaski, z całych mych sił i według mych możliwości, budzić i rozszerzać nabożeństwo do Twojej Najświętszej Krwi, ceny naszego Odkupienia, tak, aby Twa Krew, tak bardzo godna adoracji od wszystkich była uczczoną i uwielbioną. W ten sposób chcę moją niewierność przeciw Twojej Najdroższej Krwi i Miłości wynagrodzić i Tobie zadośćuczynić za tak liczne profanacje i znieważenia, które ludzie Twojej Najdroższej Cenie naszego zbawienia zadają.

 

O! Gdyby można było moje własne grzechy, moją oziębłość i wszystkie zniewagi, którymi Ciebie o Najdroższa Krwi kiedykolwiek znieważyłem, unicestwić!

 

Patrz o najukochańszy Jezu, oto ofiaruję Ci też miłość, cześć i uwielbienie, które Twoja Najświętsza Matka, Twoi wierni uczniowie i wszyscy święci, Twej Najdroższej Krwi przynieśli. Proszę Cię, zechciej nie myśleć więcej o mojej dotychczasowej niewierności i oziębłości, a wszystkim bluźniercom zechciej wszystko przebaczyć.

 

Pokrop o Boski Zbawicielu Twoją Najdroższą Krwią mnie, jak również wszystkich ludzi, abyśmy Cię, o Ukrzyżowana Miłości Zbawiciela, od razu, całym sercem miłowali i cenę naszego Odkupienia po wszystkie czasy jak najdogodniej czcić mogli. Amen

 

 

 

 

Krystian Kratiuk

Zdjęcia: Szymon Pipień /Instytut Ks. Piotra Skargi

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie