Terroryści z Boko Haram zaatakowali bazę wojskową Malam-Fatori w Maiduguri w nigeryjskim stanie Borno, zabijając jej dowódcę, trzech oficerów i co najmniej 20 żołnierzy armii rządowej.
Źródła wywiadowcze, na które w niedzielę powołał się portal Vanguard potwierdziły, że dysponujący ciężką bronią rebelianci podjechali w nocy z piątku na sobotę kilkunastoma ciężarówkami pod bazę, w której stacjonował 149. Batalion.
Zniszczyli kilka budynków, trzy czołgi i kilka pojazdów patrolowych. Zabili podpułkownika, który dowodził bazą. Wielu żołnierzy zginęło, wielu zostało poważnie rannych” – powiedziało portalowi jedno z wojskowych źródeł.
Wesprzyj nas już teraz!
„Wszędzie padały kule” – cytowała w niedzielę anonimowego żołnierza nigeryjska agencja NAN. „Walczyliśmy zaciekle, aby odeprzeć atak, ale po ponad trzech godzinach intensywnej strzelaniny pokonali nas” – dodał ocalały żołnierz.
Do sobotniego ataku doszło zaledwie kilka dni po tym, jak grupa terrorystów z Boko Haram zaatakowała inną bazę wojskową w Damboa w Borno, zabijając niepotwierdzoną wciąż liczbę żołnierzy i kilku oficerów.
W czwartek prawdopodobnie ci sami terroryści dokonali w tym regionie masakry społeczności rybackiej, zabijając co najmniej 20 osób – przypomniał w niedzielę inny nigeryjski portal Dailytrust.
Od listopada 2024 roku w całym stanie Borno nastąpił ponowny wzrost liczby ataków terrorystycznych.
Nigeria od lat zmaga się z wieloma grupami terrorystycznymi. Największe zagrożenie stwarza powiązana z dżihadystycznym Państwem Islamskim Boko Haram, której siedziba znajduje się w północno-wschodniej Nigerii, ale od kilku lat grupa ta stała się aktywna również w centralnych i południowo-zachodnich stanach Nigerii: Kogi, Taraba i Kaduna.
Boko Haram stoi również za terrorystycznymi atakami w całym regionie dorzecza jeziora Czad: w Kamerunie, Czadzie i Nigrze. Rebelianci chcą wyprzeć z tych krajów siły rządowe i ustanowić państwo islamistyczne.
Pod koniec ubiegłego roku w północno-zachodniej Nigerii uaktywniła się nowa grupa terrorystyczna, Lakurawa. Nigeryjskie władze twierdzą, że Lakurawa jest powiązana z frakcjami dżihadystów w Mali i sąsiednim Nigrze, a jej bojownicy rekrutują młodzież na pograniczu nigeryjsko-nigryjskim. Przed kilkoma dniami sąd federalny Nigerii oficjalnie uznał tę grupę za organizację islamskich terrorystów, dając tym samym armii prawo do eliminowania jej członków przy „użyciu wszelkich dostępnych środków”.
Według nigeryjskiego Narodowego Biura Statystycznego, w tym afrykańskim kraju odnotowano prawie 615 tys. zgonów z powodu braku bezpieczeństwa między majem 2023 r. a kwietniem 2024 r.
(PAP)/oprac. FA