NIK ostrzega, że po przyjęciu do służby w policji wymagania w zakresie sprawności fizycznej zależą od płci funkcjonariusza. Zdaniem kontrolerów jest to niedopuszczalne. Czy można liczyć, że gorzej przygotowane funkcjonariuszki policji równie skutecznie będą strzegły prawa?
NIK ma zastrzeżenia do sprawności fizycznej funkcjonariuszy. O ile w trakcie naboru wymagania wobec obu płci są taki same, to już podczas służby od kobiet wymaga się mniej.
Wesprzyj nas już teraz!
NIK popiera zasadę jednakowych testów sprawności fizycznej dla kandydatów i kandydatek na policjantów (niezależnie od płci). Reguła równych wymagań wobec kobiet i mężczyzn łamana jest jednak zaraz po przyjęciu kandydata do służby: wymagania wobec czynnych policjantów i policjantek zależą już od wieku i płci funkcjonariusza. W ocenie NIK dopuszczalna różnica w ocenie sprawności fizycznej policjantów mogłaby zależeć jedynie od charakteru pracy i zajmowanego stanowiska.
NIK poświadcza, że system naboru do Policji i służb specjalnych funkcjonuje prawidłowo i daje gwarancję wyboru najlepszych kandydatów spośród tych, którzy ubiegają się o przyjęcie.
Zdaniem kontrolerów NIK uregulowania wymaga sprawa ustawowych wymogów, jakie muszą spełniać kandydaci do służb. Pomimo zbliżonej specyfiki działań poszczególnych formacji wymogi te znacząco się od siebie różnią. Przepisy ustawy o Policji i Straży Granicznej wykluczają osoby skazane za przestępstwo (także nieumyślne), podczas gdy ustawa o CBA wyłącza jedynie skazanych za przestępstwo umyślne, a ustawa o ABW w ogóle takiego wymogu nie przewiduje. Kandydatów do służby w Policji wciąż obowiązuje odbycie zasadniczej służby wojskowej, choć w lutym 2009 r. została ona zniesiona.
Źródło: nik.gov.pl
luk