Reżim prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi prowadzi celowe działania systematycznego prześladowania i nękania życia katolikom, wynika z raportu opracowanego przez aktywistkę na rzecz praw człowieka w Nikaragui Marthę Molina.
– Dyktatura stosuje wobec Kościoła katolickiego w Nikaragui ogólne prześladowania – oświadczyła precyzując, że posiada dowody na to, że służby policyjne podległe reżimowi prześladują wiernych katolickich parafii, robią im zdjęcia i filmują podczas uroczystości religijnych, a także utrudniają sprawowanie i udział w nabożeństwach. Molina ujawniła, że od stycznia br. do wyjazdu z Nikaragui zmuszonych zostało przez reżim 35 duszpasterzy.
W marcu br. reżim prezydenta Ortegi zakazał organizowania w okresie Wielkiego Postu około 4,8 tys. uroczystości religijnych na terytorium Nikaragui. Zakaz objął także tradycyjne procesje Drogi Krzyżowej, w których masowo uczestniczy zdominowana przez katolików ludność tego kraju Ameryki Środkowej.
W 2018 r. po licznych w Nikaragui protestach społecznych reżim Ortegi zaostrzył kurs wobec Kościoła katolickiego i jego wiernych. Organizacje praw człowieka szacują, że od tego czasu funkcjonariusze aparatu państwowego i sympatycy prezydenta zaatakowali ponad 740 razy przedstawicieli Kościoła katolickiego lub zniszczyli należące do niego mienie. W okresie tym władze Nikaragui uwięziły 55 księży, a także nakazały opuszczenie kraju blisko 200 osobom duchownym.
KAI