Lewicowy reżim prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi zakazał zorganizowania w okresie Wielkiego Postu około 4,8 tys. uroczystości religijnych na terenie całego kraju. Wśród nich zakazane są głównie procesje Drogi Krzyżowej, ale również inne publiczne akty modlitewne.
Jak podaje działaczka na rzecz praw człowieka w Nikaragui Martha Patricia Molina, władze tamtejszego kraju nie zgadzają się na publiczne akty modlitewne w czasie Wielkiego Postu. Reżim zakazał m.in. procesji Drogi Krzyżowej, a także wydarzeń religijnych związanych z Triduum Paschalnym.
„Wśród tych 4,8 tys. zakazanych przez reżim wydarzeń religijnych są też uroczystości Niedzieli Palmowej” – sprecyzowała Martha Patricia Molina, nazywając działania prowadzone przez władze w Managui wobec Kościoła za „polityką rozbitego szkła”.
Wesprzyj nas już teraz!
Wskazała, że paradoksem zbliżających się uroczystości Wielkiego Tygodnia jest to, że w wielu gminach samorządowcy organizują wydarzenia nawiązujące do świąt wielkanocnych, ale bez udziału księży katolickich.
Kościół jest poddawany rozmaitym formom represji od 2018 r., gdy w Nikaragui wybuchły protesty społeczne przeciwko lewicowemu reżimowi Daniela Ortegi. W kolejnych latach zaczął on likwidować różnorodne instytucje katolickie: od opiekuńczych, po szkoły i media.
Według szacunków organizacji praw człowieka reżim Daniela Ortegi oraz sympatycy prezydenta, od 2018 roku zaatakowali ludzi Kościoła katolickiego lub miejsca kultu religijnego co najmniej 740 razy. W okresie tym władze Nikaragui osadziły w więzieniach 55 księży, a także wydaliły z terytorium tego kraju 177 osób duchownych.
Źródło: PAP/Marcin Zatyka
Oprac. WMa