Tegoroczna nagroda Nobla z ekonomii została przyznana ze względu na zgłębienie różnic pomiędzy płciami w kontekście rynku pracy – wskazał Łukasz Baszczak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odnosząc się do informacji o przyznaniu nagrody prof. Claudii Goldin z Uniwersytetu Harvarda.
W poniedziałek komitet noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ogłosił, że prof. Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za badania na temat sytuacji kobiet na rynku pracy.
„Przeszukując archiwa oraz zestawiając dane historyczne, Goldin udało się przedstawić nowe i często zaskakujące fakty. To, że wybory kobiet często były i pozostają ograniczone przez małżeństwo oraz odpowiedzialność za dom i rodzinę, leży u podstaw jej analiz i modeli wyjaśniających” – napisano w uzasadnieniu.
Wesprzyj nas już teraz!
Ekspert PIE podkreślił, że tegoroczna nagroda „przyznana została Claudii Goldin właśnie ze względu na ekonomiczną eksplorację różnic płciowych w kontekście rynku pracy, i jest w pewnym sensie kontynuacją trendu z zeszłego roku, tj. akcentowania roli historii gospodarczej w badaniach ekonomicznych”.
„Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla z ekonomii jako pierwsza przedstawiła całościowy obraz dochodów kobiet i ich udziału w rynku pracy na przestrzeni wieków. Jej badania pokazują siły napędowe zmian i wskazują główne przyczyny utrzymujących się do dziś różnić na rynku pracy między płciami. Kobiety są zdecydowanie niedostatecznie reprezentowane na światowym rynku pracy, a jeśli pracują, to zarabiają mniej niż mężczyźni” – zaznaczono w decyzji komitetu.
PAP / oprac. PR
Literacki Nobel tym razem dla „królowej genderowej prozy francuskiej”
„Filozoficzny Nobel” dla Petera Singera. Promotor eugeniki otrzymał też milion dolarów