Unijny pieniądz jest kiepski – uważa Paul Krugman, laureat nagrody nobla w dziedzinie ekonomii. Uhonorowany uczony podkreślił, że Euro wciąż nie spełnia kryteriów dobrze funkcjonującej waluty, a jego wprowadzenie było błędem. O mankamentach wspólnej waluty UE ekspert mówił podczas swojego ostatniego pobytu w Polsce.
Sceptycyzm względem brukselskiego pieniądza ekspert wyraził w wystąpieniu podczas zakończenia roku akademickiego Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika i w rozmowie z Polską Agencją Prasową. – Pamiętam, że gdy to (przyjęcie euro – PAP) było dyskutowane, zastanawiałem się, dlaczego to robicie, ponieważ kryzys euro był dokładnie tym, przed czym ostrzegali sceptycy tacy jak ja – wspominał w swoim przemówieniu.
Krugman zauważył, że problem pojawia się, gdy trzeba dostosować względne płace i ceny. – Będzie to znacznie trudniejsze do osiągnięcia, jeśli masz jednolitą walutę – musisz przeprowadzić wewnętrzną dewaluację, nie możesz przeprowadzić zwykłej dewaluacji waluty – wyjaśniał. Jako przykład podał Hiszpanię i Islandię. Ta druga – stwierdził – „była przez chwilę wzorcowym przykładem kryzysu finansowego”. Oba kraje miały ogromne przepływy kapitału, które zostały nagle odcięte. Różnica pojawia się w walucie – Hiszpania jest w strefie euro, a Islandia ma własną walutę (koronę islandzką). – Islandia osiągnęła w zasadzie w jeden dzień dostosowanie cen względnych, co w Hiszpanii wymagało pięcioletniego wysokiego poziomu bezrobocia – ocenił uczony.
Wesprzyj nas już teraz!
Krugman powiedział, że był i nadal jest sceptyczny wobec euro. W jego opinii posiada ono „pewne zalety związane z prostotą jednej waluty”, ale oznacza przede wszystkim „dużą utratę elastyczności”. – Uważałem, że euro było błędem – podsumował ekspert. – W zasadzie doświadczenie potwierdziło wszystkie obawy i nie uzasadniło optymizmu – dodał, zwracając uwagę, że trudny wydaje się również powrót do waluty narodowej, gdy wdrożono już unijny pieniądz.
W 2008 roku Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła Paula Krugmana nagrodą Nobla za sformułowanie teorii dotyczącej urbanizacji. Laureat zintegrował różne do tamtego czasu dziedziny badań handlu międzynarodowego i geografii ekonomicznej – wskazano w uzasadnieniu.
Jego teoria dotycząca lokalizacji działalności gospodarczej mówi m.in. o czynnikach, które wyznaczają korzystne i niekorzystne dla tej działalności obszary geograficzne. Wyjaśnia przyczyny przewagi danego obszaru geograficznego nad innymi. Są to m.in. jakość i wydajność pracy, koszty transportu i komunikacji, zakres interwencjonizmu państwowego czy stan infrastruktury gospodarczej.
Krugman wykłada na Uniwersytecie Miejskim w Nowym Jorku i pisze felietony do „New York Timesa”, w których porusza tematy ekonomiczne, technologiczne i polityczne.
(PAP)/oprac. FA