W lutym odbędzie się konsystorz, na którym papież Franciszek mianuje nowych kardynałów. Nominacje otrzyma prawdopodobnie co najmniej 14 duchownych – decyzja ta może zasadniczo wpłynąć na przyszłość Kościoła Powszechnego.
22 lutego papież Franciszek ogłosi nominacje kardynalskie. Dziennikarze spodziewają się zwłaszcza nominacji z terenu Ameryki Łacińskiej i dalszego ograniczenia roli nie tylko włoskich, ale i europejskich hierarchów. Zgodnie z aktualnie dominującym trendem, wyrównaną reprezentację w kolegium kardynalskim posiadają hierarchowie ze Stanów Zjednoczonych, Azji, Afryki i Wschodniej Europy. Więcej nominacji kardynalskich przypadało dotąd biskupom z Europy Zachodniej, zwłaszcza kierującym włoskimi diecezjami – czytamy na łamach „National Catholic Reporter”.
Wesprzyj nas już teraz!
Zgodnie z konstytucją apostolską „Universi Dominici Gregis” w konklawe uczestniczyć mogą kardynałowie, „wyjątkiem tych, którzy przed dniem śmierci Papieża lub dniem, w którym nastąpił wakat Stolicy Apostolskiej, ukończyli już osiemdziesiąty rok życia. Maksymalna liczba Kardynałów wyborców nie powinna przekroczyć stu dwudziestu”. Z powodu przekroczenia granicy wieku w 2014 roku grono kardynałów-elektorów zmniejszy się o 10 hierarchów. W 2015 z tej samej przyczyny opuści je 5, a w 2016 – 13 purpuratów.
Do końca roku 2016 tylko z powodu ukończenia osiemdziesiątego roku życia przez kardynałów-elektorów spodziewać się można 42 nominacji. Kolejne mogą nastąpić w związku z vacatem spowodowanym np. śmiercią któregoś z kardynałów.
Nominacje dokonywane przez Jana Pawła II przyniosły liczbę 135 purpuratów mających prawo udziału w konklawe. Natomiast papież Benedykt XVI w trakcie pięciu konsystorzy kreował 90 kardynałów, podczas jego pontyfikatu nominacje otrzymali m. in. kardynałowie Llovera (2006), Bagnasco (2007), Burke (2010) i Ranjith (2010). W konklawe w roku 2013 uczestniczyło 115 elektorów.
Źródło: ncronline.org / catholic-hierarchy.org
mat