Wszystkie urzędy i instytucje, które podlegają bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, będą poddane kontroli Papieskiej Rady ds. Gospodarczych. Jej prefektem jest osoba świecka – to hiszpański ekonomista Maximino Caballero Ledo. Ojciec Święty podjął taką decyzję ogłaszając motu proprio O osobach prawnych, które są narzędziami Kurii Rzymskiej.
Motu proprio nosi tytuł Sulle persone giuridiche strumentali della Curia Romana. Zostało ogłoszone 6 grudnia. Jak tłumaczy w krótkim tekście papież, motu proprio jest pokłosiem ogłoszonej w czerwcu konstytucji apostolskiej Praedicate evangelium, która zreformowała Kurię Rzymską.
Praedicate evangelium oprócz przemodelowania organizacyjnego kurii wprowadziło też dwie zasadnicze zmiany: uznano, że wszelka władza kurialna pochodzi tylko i wyłącznie od papieża, to znaczy, że żaden biskup ani kardynał nie sprawuje swojego urzędu na mocy władzy sakramentu święceń, a jedynie na mocy delegacji papieskiej. W związku z tym do władzy w urzędach kurialnych dopuszczone zostały również osoby świeckie, które mogą otrzymywać taką samą delegację papieską, jako że nie ma to związku z wcześniejszym przyjęciem sakramentu święceń.
Wesprzyj nas już teraz!
Wszystkie urzędy i instytucje, których dotyczy motu proprio, otrzymały trzy miesiące na dostosowanie się do nowych regulacji.
Będą musiały wdrożyć w życie obowiązujące w Watykanie normy przeciwko praniu brudnych pieniędzy, a także przedkładać plany gospodarcze i bilanse finansowe. Jeżeli jakiś urząd lub instytucja nie wykona tego obowiązku, może zostać rozwiązany.
Zmiany dotkną wszystkich bez wyjątku Kongregacji (w nowym nazewnictwie: Dykasterii) Kurii Rzymskiej. Wyjęte spod regulacji są jedynie gubernator Państwa Watykańskiego oraz mniejsze urzędy kurialne, jak Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz kilka instytucji, które są nie tyle podległe Stolicy Apostolskiej, co z nią formalnie „związane”, jak Biblioteka Watykańska czy rzymskie bazyliki patriarchalne.
Wcześniej papież ograniczył już samodzielność finansową Sekretariatu Stanu, który do roku 2020 posiadał własny budżet; wówczas jego budżet został włączony do budżetu Kurii Rzymskiej. Była to odpowiedź na aferę związaną ze sprawą kard. Angelo Becciu.
Włoski tekst motu proprio jest dostępny na stronie Watykanu pod adresem:
https://www.vatican.va/content/francesco/it/motu_proprio/documents/20221205-motu-proprio-curia-romana.html
Źródła: Katholisch.de, Vatican.va
Pach