15 czerwca 2022

Nowa instrukcja Watykanu o przygotowaniu do małżeństwa. Franciszek chce lepszej formacji kandydatów

(fot. pixino)

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia wydała dokument poświęcony przygotowaniu wiernych do małżeństwa. Instrukcję opatrzył przedmową papież Franciszek. Zdaniem Ojca Świętego w obecnej rzeczywistości konieczne jest znacznie większe skupienie się na odpowiedniej formacji kandydatów, by ich życie rodzinne układało się pomyślnie i po katolicku.

We wstępie Franciszek wskazał na obowiązek odpowiedzialnego towarzyszenia narzeczonym, aby nie groziła im trauma rozłąki i nigdy nie stracili wiary w miłość. Zaznaczył, że dokument dykasterii „jest darem i jest zadaniem” i podkreślił, że zawiera wskazówki, które powinny być dostosowane do konkretnych kultur i sytuacji, a nie były uważane za „formuły magiczne”.

Papież zwrócił uwagę na wieloletnią formację, jaką Kościół przewiduje dla kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego. Zdaniem Ojca Świętego podobną uwagą duszpasterzy powinno być objęte przygotowanie do wstąpienia w związek małżeński. „Kościół, w każdej epoce, jest wezwany do głoszenia na nowo, zwłaszcza ludziom młodym, piękna i obfitości łaski, które są zawarte w sakramencie małżeństwa i w życiu rodzinnym, które z niego wypływa” – napisał Ojciec Święty.

Wesprzyj nas już teraz!

Franciszek stwierdził nawet, że wydłużenie czasu przygotowania kandydatów do małżeństwa i traktowanie go w sposób podobny do formacji przed- kapłańskiej jest kwestią „sprawiedliwości”. „Kościół jest matką, a matka nie faworyzuje swoich dzieci. Nie traktuje ich w sposób nierówny; każdemu poświęca tyle samo uwagi, tyle samo czasu”, pisał Ojciec Święty. 

Urzędujący papież przypomniał, że małżonkowie są „strażnikami życia” i wskazał, że „to z rodzin rodzą się powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego; to rodziny tworzą tkankę społeczeństwa”. Zaznaczył również, że jeśli przygotowanie do małżeństwa jest powierzchowne, pary narażone są na ryzyko zawarcia nieważnego małżeństwa lub posiadania zbyt słabych fundamentów, aby przetrwać nieuniknione kryzysy. „Takie niepowodzenia niosą ze sobą wielkie cierpienie i pozostawiają w ludziach głębokie rany. Stają się oni rozczarowani, zgorzkniali, a w najbardziej bolesnych przypadkach nawet przestają wierzyć w powołanie do miłości, wpisane przez samego Boga w serce człowieka” – uważa Ojciec Święty.

Co ciekawe, papież zapowiedział również, że wkrótce ukaże się nowy dokument poświęcony mężczyznom i kobietom, „którzy doświadczyli rozpadu swojego małżeństwa i żyją w nowym związku lub zawarli ponowny ślub cywilny”. Zaznaczył, że Kościół pragnie towarzyszyć tym parom, „aby nie czuły się opuszczone i mogły znaleźć dostępne i braterskie miejsca przyjęcia, pomocy w rozeznaniu i uczestnictwa we wspólnotach”.

Dokument dykasterii składa się z trzech części poświęconych kolejno: przygotowaniu do życia małżeńskiego, uroczystości ślubnej i „towarzyszeniu” w pierwszych latach po zawarciu sakramentalnego związku. 

Nowości, jakie zdaniem dykasterii wnosi instrukcja to: „Przede wszystkim spojrzenie skierowane na przyszłość rodziny, z bardzo dalekim przygotowaniem do powołania małżeńskiego. Chodzi o przygotowanie gruntu poprzez rozpoczęcie pracy z dziećmi, nastolatkami i młodzieżą a także stworzenie duszpasterstwa powołaniowego, które głosiłoby dzieciom i młodzieży powołanie do małżeństwa, tak aby towarzyszyło im w stopniowym odkrywaniu powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego”.

„Szybkie przygotowanie zaręczonych par, tuż przed celebracją sakramentu, już dzisiaj nie wystarcza, aby Kościół naprawdę troszczył się o tych, których Pan powołuje do małżeństwa i do budowania chrześcijańskiej rodziny. Podkreślono także fakt, iż obok kapłanów są małżeństwa, które towarzyszą katechumenatowi tych, którzy proszą o sakrament małżeństwa”, czytamy w nocie watykańskiej instytucji, poświęconej publikacji dokumentu.

„Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia pragnie przekazać biskupom, duszpasterzom rodzin i formatorom zaproszenie Ojca Świętego do poważnego przemyślenia przygotowania do małżeństwa, jako stałego towarzyszenia przed i po obrzędzie sakramentalnym. Jest to bliskość kompetentna i konkretna, na którą składają się wspierające się wzajemnie więzi między rodzinami”, dodało gremium.

W treści instrukcji wielokrotnie zwrócono uwagę na znaczenie cnoty czystości w życiu małżonków. Podkreślono także ogromną wagę wstrzemięźliwości seksualnej przed zwarciem sakramentalnego związku.

Dokument został wydany w formie papierowej przez Libreria Editrice Vaticana i na razie jest dostępny jedynie w języku włoskim. Wkrótce zostaną opublikowane wersje w innych językach – zapewnia Stolica Apostolska.

Puste słowa zamiast fundamentów. Co jest nie tak z katechezami dla narzeczonych?

(PAP), KAI

FA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram