19 kwietnia 2020

Mocne tąpnięcie chińskiej gospodarki z powodu koronawirusa. Spadek PKB po raz pierwszy od 1992 roku

(źródło: pixabay.com)

W ostatnim kwartale 2019 roku chińska gospodarka urosła jeszcze o 6 proc., ale wybuch epidemii na początku 2020 roku zastopował długotrwały wzrost ekonomiczny Państwa Środka i doprowadził do regresu w jego wielu sektorach. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku spadek PKB w Chinach szacowany jest na 6,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku i według ekspertów jest to pierwszy taki spadek od 1992 roku.

 

Chińska gospodarka odeszła do kanonów komunistycznych w 1978 roku po podjęciu reform rynkowych przez Deng Xiaopinga. Od 1979 roku średni roczny wzrost PKB wynosił 9,6 proc., dzięki czemu chińska gospodarka stała się drugą (po Stanach Zjednoczonych) gospodarką w świecie, a PKB w przeliczeniu na osobę między 1979 a 2016 rokiem wzrósł 55 krotnie. Dzisiaj z nominalnym PKB w wysokości 14 140,2 mld dolarów w 2019 roku Państwo Środka mocno zbliżyło się do światowego lidera – Stanów Zjednoczonych, których PKB wyniósł w ubiegłym roku 21 439,5 mld dolarów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Utrzymanie takiej dynamiki wzrostu gospodarczego oznaczałoby, że w nominalnym PKB ok. 2030 roku Chiny zepchnęłyby Stany Zjednoczone na drugą pozycję. Wybuch epidemii koronawirusa uderzył jednak we wszystkie gospodarki i dzisiaj prognozowanie wyników rywalizacji światowych potęg oparte jest na danych, które szybko zmieniają się od początku tego roku. Spadek PKB Chin w I kwartale 2020 roku w porównaniu do I kwartału 2019 roku o 6,8 proc. to oczywiście efekt wygaszania chińskiej gospodarki po ogłoszeniu wybuchu epidemii koronawirusa i zamknięciu przedsiębiorstw, zakładów usługowych, firm transportowych i przewozów turystycznych. Jeżeli dane z I kwartału tego roku porównamy do poprzedzającego go okresu październik – grudzień 2019 roku to zobaczymy jeszcze większą skalę problemu… Spadek między tymi kwartałami wyniósł aż 9,8 proc. PKB.

 

Pierwsze symptomy ożywienia widoczne były już w marcu, kiedy to bezrobocie wśród ludności miejskiej Chin, sięgające 6,2 proc. w lutym, nieznacznie spadło w marcu – do poziomu 5,9 proc. (w ostatnich latach było niższe i wynosiło ok. 5 proc.). Podobnie lepiej przedstawiały się dane odnośnie produkcji przemysłowej – przy spadku w okresie styczeń – luty o 13,5 proc. w marcu zanotowano jej obniżenie już tylko o 1,1 proc. Lepszymi wynikami w marcu mogły pochwalić się również przedsiębiorstwa górnicze i produkujące energię elektryczną oraz żywność.

 

Niepewna przyszłość ekonomiczna wpływa nadal negatywnie na nastroje konsumentów, nie tylko w Chinach, co odbiło się na kolejnym miesiącu spadku sprzedaży samochodów i komponentów do ich produkcji (w marcu o 22,4 proc.). Kiepskie wyniki zanotowano również w sprzedaży detalicznej (spadek w marcu do 15,8 proc.), co wynika z unikania przez klientów miejsc z dużą liczbą osób, takich jak centra handlowe i rozrywkowe.

 

Źródła: Finmarket.ru, pism.pl, Nowaja Gazieta.ru, Ekonomiczeskaja Prawda.ua

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 51 875 zł cel: 500 000 zł
10%
wybierz kwotę:
Wspieram