Nowa „świecka tradycja”, choć połączona z kościelnym świętem, przyjęła się w województwie kujawsko-pomorskim. Dwa tysiące świeżych gęsich tuszek rozda w piątek mieszkańcom województwa tamtejszy samorząd. Regionalne władze od kilku lat propagują świętowanie Święta Niepodległości przy potrawach z gęsiny.
Od czterech lat, w ramach kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” władze zachęcają mieszkańców regionu do celebrowania Narodowego Święta Niepodległości przy rodzinnym stole i potrawach przyrządzonych z wyjątkowego mięsa, jakim jest gęsina – powiedział w czwartek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Wesprzyj nas już teraz!
Dla mieszkańców regionu marszałek ufundował 2 tysiące świeżych gęsich tuszek do przygotowania na świąteczny obiad z okazji 11 listopada. Aby otrzymać gęś należało uczestniczyć w konkursach ogłaszanych przez lokalne media.
Gęsi rozdawane 9 listopada w wyznaczonych miejscach we wszystkich miastach powiatowych w województwie.
W ramach kampanii prowadzonej przez samorząd wojewódzki, mieszkańcy będą mogli także przesyłać do urzędu marszałkowskiego swoje relacje, przepisy, zdjęcia i filmy z biesiadowania. Najlepsze i najciekawsze zostaną nagrodzone.
Akcje promocyjne gęsiny organizowane są 11 listopada, czyli w dniu wspominania przez Kościół św. Marcina. Gęsie mięso jest nie tylko ważnym składnikiem tradycyjnej kuchni regionu kujawsko-pomorskiego, ale także odgrywa dużą rolę w tamtejszej gospodarce hodowlanej, choć wciąż większość produkcji kierowana jest na eksport.
Województwo kujawsko-pomorskie szczyci się hodowlą doskonałych pod względem smaku i właściwości odżywczych gęsi.
O starym zwyczaju podawania dań z gęsi 11 listopada świadczy m.in. wiersz Kaspra Twardowskiego z 1630 r., w którym pisał: „Polacy zaś ten zwyczaj mają, dzień świętego Marcina gęś tłustą piekają”. Istnieje też szereg przysłów potwierdzających ten zwyczaj.
Źródło: torun.naszemiasto.pl
Piotr Toboła