W czwartek weszła w życie nowelizacja ustawy o Radiofonii i Telewizji uchwalonej 29 grudnia 2002 r. Oficjalnym celem noweli jest dostosowanie polskiego prawodawstwa do unijnej „dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych”. W praktyce może to doprowadzić do zwiększenia zakresu kontroli nad prywatnymi nadawcami.
Według nowej definicji ustawowej, usługa medialna na żądanie polega na „publicznym udostępnianiu audycji audiowizualnych na podstawie katalogu ustalonego przez podmiot dostarczający usługę”. Dotyczy to w zasadzie usług typu VOD – video na żądanie. Chodzi tu zarówno o usługi zapewniane przez nadawców telewizyjnych jak i internetowych. Spada na nich obowiązek graficznego oznaczania audycji, które mogą być szkodliwe dla małoletnich i promowania audycji wyprodukowanych w Europie. Będą one musiały stanowić min. 20 procent całości. Dostawcy będą także musieli pilnować dostępności ich audycji dla osób niepełnosprawnych. Zakazane zostało także reklamowanie papierosów i alkoholu. Równie istotny jest obowiązek składania do KRRiT corocznych raportów dotyczących wykonywania nakazanych przez prawo zadań.
Wesprzyj nas już teraz!
– Przełomowym dla wielu firm tematem będzie to, że w ogóle będzie ich ktoś nadzorował – mówi Marek Skrobacki, eskpert prawa medialnego. Radca prawny zauważa, że ustawa może w szczególny sposób dotknąć małych nadawców, którzy nie posiadają rozbudowanych działów prawnych. Według eksperta nowe regulacje przypominają pod pewnymi względami ACTA. Skrobacki przestrzega, że może to doprowadzić do emigracji drobnych przedsiębiorców do krajów, w których regulacje są mniejsze, takich jak Niemcy czy Dania. W tych krajach nie ma wymogów dotyczących rejestracji serwisów ani konkretnych kwot programów z Europy.
Nie jest to pierwsza regulacja rynku RTV w tym roku. Od pierwszego stycznia 2013 r. obowiązują przepisy obligujące stacje radiowe do nadawania 33 procent utworów w języku polskim. Utwory te muszą być nadawane pomiędzy 5 a 24 – a więc w okresie największej słuchalności.
Źródła: newseria.pl / prawoautorskie.gov.pl
Marcin Jendrzejczak