Nowozelandzki Bank Rezerwy Federalnej jest w trakcie wdrażania kontrowersyjnego systemu zarządzania upadłością banków o nazwie Open Bank Resolution (OBR). Przewiduje on ratowanie płynności finansowej dużych banków kosztem oszczędności obywateli. To rozwiązanie podobne do cypryjskiego.
Rząd nowozelandzki, zdaniem niektórych posłów, chce ratować duże banki za pomocą oszczędności drobnych posiadaczy. Władza chce wprowadzić podobne rozwiązania, jakie obecnie Unia Europejska próbuje narzucić Cyprowi, a czemu sprzeciwili się w referendum obywatele. Program OBR został zaproponowany przez ministra finansów.
Wesprzyj nas już teraz!
Jeden z przywódców partii Zielonych, dr Russel Norman grzmiał ostatnio w parlamencie zarzucając rządzącym, że w Nowej Zelandii proponuje się w razie ewentualnej upadłości banków rozwiązanie w stylu cypryjskim, tj. „rozwiązanie, które przyniesie utratę oszczędności małych deponentów w celu ratowania dużych banków”.
Bank Rezerwy jest w końcowej fazie wdrażania systemu zarządzania upadłością banków. Program przewiduje pozbawienie deponentów części oszczędności, niezbędnej na utrzymanie płynności banku, a także zamrożenie na jakiś czas wszystkich oszczędności itp.
Dr Norman przekonuje, że minister powinien wycofać się z programu OBR i uruchomić system ubezpieczeń depozytów, które będą chronić oszczędności ludzi do wysokości od 100tys. dol. do 250 tys. dol.
Program OBR jest niezgodny z prawem, które chroni depozyty bankowe do wysokości 250 tys. dolarów.
Norman twierdzi, że system ubezpieczenia depozytów jest znacznie prostszym i sprawdzonym alternatywnym rozwiązaniem dla OBR. Promuje on bezpieczne banki, które obiecują mniejszy, ale pewny zysk i ograniczają koszty z tytułu upadłości.
Ubezpieczenie depozytów wymaga ściślejszego nadzoru ze strony Banku Rezerwy. Nowozelandzki rząd zapewniał gwarancje wypłacalności oszczędności do ub. roku. W tej chwili banki, które dysponują depozytami o wartości wyższej niż 1mln dol., muszą przystąpić do programu OBR.
Źródło: scoop.nz.com, AS.