19 września 2013

W poniedziałek 16 września podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Niemiec w Bonn hierarchowie katoliccy przedłożyli poprawioną wersję dokumentu dotyczącego postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych, jakich dopuścili się duchowni oraz świeccy pracownicy niemieckiego Kościoła katolickiego – informuje „kath.net”.

 

Konferencja Episkopatu Niemiec zaostrzyła obowiązujące dotychczas wytyczne, które zostały ustalone w roku 2010 na okres 3 lat. Nowe zasady przedstawione przez KEN mają obowiązywać przez najbliższe 5 lat i dotyczą „przypadków nadużyć seksualnych duchowieństwa oraz pracowników świeckich wobec nieletnich, ale również dorosłych niepełnosprawnych i osób wymagających opieki”. – Przestępstwa nadużyć seksualnych wobec osób niepełnosprawnych umysłowo traktuje się tak samo jak wobec nieletnich – pisze „kath.net”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zgodnie z treścią poprawionego dokumentu „duchowni, którzy dopuścili się przestępstw na tle seksualnym, będą ograniczani w sprawowaniu funkcji kapłańskich”. Biskupi niemieccy odrzucili natomiast bezwarunkowy zakaz pełnienia funkcji duszpasterskiej przez kapłanów oskarżonych o molestowanie seksualne. Jak pisze „kath.net”, „do ustalenia ostatecznej treści tej wytycznej hierarchowie Kościoła katolickiego w Niemczech posłużyli się radą specjalistów, którzy zaproponowali zamiast całkowitego wykluczenia ze stanu duchownego, możliwość dalszego sprawowania funkcji duszpasterskiej, z tym że jedynie w roli tzw. domowego duchownego, który może pomagać w zaciszu klasztoru”.

 

W zaprezentowanej nowej wersji dokumentu rozszerzony został też obowiązek zgłaszania przez pracowników kościelnych „nawet najmniejszych podejrzeń o molestowanie seksualne”. Zgodnie z tymi wytycznymi „z jednej strony zachowywana będzie tajemnica spowiedzi, z drugiej zaś w przypadku, gdy zagrożona będzie nietykalność cielesna domniemanej ofiary, a nawet życie, zobowiązuje się kapłana do zgłaszania takiej informacji osobom odpowiedzialnym za badanie przypadków wykorzystywania seksualnego”. Z kolei biskupi „powinni zlecać zbadanie nadużyć seksualnych osobom spoza danej diecezji, w której miało miejsce przestępstwo”. Natomiast ofiary „należy wspierać i zachęcać do złożenia skargi w danym urzędzie ścigania przestępstw (…) Dotychczas ofiary były jedynie informowane o możliwości zawiadomienia o popełnionym przestępstwie“ – donosi „kath.net”.

 

Co się tyczy pomocy udzielanej ofiarom, będzie ona obejmować nie tylko zapewnienie terapii psychologicznej, ale także możliwość składania wniosku o większe – niż do tej pory – odszkodowanie w ramach „uznania doznanego cierpienia przez ofiary”. Portal „kath.net” przypomina, że „już w roku 2011 Konferencja Episkopatu Niemiec rozpoczęła wypłacać pierwsze odszkodowania ofiarom wykorzystywania seksualnego przez duchownych i świeckich pracowników Kościoła (…) pokryte zostały także koszty psychoterapii”.

 

Rozszerzeniu uległy dodatkowo wytyczne z roku 2010 dotyczące środków prewencyjnych wobec nadużyć seksualnych. Nowe rozporządzenie skierowane jest do wszystkich diecezji, instytucji kościelnych, związków, które angażują się w pracę z dziećmi i młodzieżą, ale również do osób zatrudnionych do opieki nad niepełnosprawnymi i osobami starszymi. „Wszystkie wymienione obiekty, w których miało miejsce przestępstwo na tle seksualnym, zobowiązane są do zapewniania należytej opieki ofiarom”. Poza tym, „zwracać należy szczególną uwagę na dobór osób pracujących z dziećmi i młodzieżą (…) poruszać tematykę molestowania seksualnego przy rozmowach kwalifikacyjnych, w trakcie wdrażania w obowiązki nowych pracowników (…) prowadzić projekty i wypracować środki, które będą skutecznie zapobiegać ponownym przestępstwom”.

 

Niezmiennie – podaje „kath.net” – „Kościół katolicki traktuje nadużycia seksualne popełnianie przez duchownych wobec nieletnich jako ciężkie przestępstwa na równi z innymi poważnymi wykroczeniami, jakich można się dopuścić przeciw następującym sakramentom: Eucharystii i świętości spowiedzi”.

 

 

Źródło: www.kath.net

Klaud

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 308 791 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram