20 czerwca 2021

Nowe prawo antydyskryminacyjne w RPA uderzy w związki wyznaniowe?

(Siedziba parlamentu w Cape Town / fot. PhilippN, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported via wikimedia commons)

Południowoafrykańscy parlamentarzyści pracują nad nowelizacją ustawy znanej jako PEPUDA – najważniejszego po konstytucji aktu prawnego, mający zapewniać ochronę przed dyskryminacją. Proponowane zmiany stanowią „największe zagrożenie wolności religijnej od czasu narodzin naszej demokracji w roku 1994” – ocenia Nadene Badenhorst z Freedom of Religion South Africa.

Promotion of Equality and the Prevention of Unfair Discrimination Act (PEPUDA, „Equality Act”) został przyjęty w roku 2000. Akt ten posiada niższą rangę niż konstytucja, ale wyższą niż ustawy – wszystkie państwowe akty prawne muszą zachowywać zgodność z tym tekstem. Obecnie zaś trwają prace nad nowelizacją…

Ten projekt przekształci Equality Act w najgroźniejszy akt prawny, jaki kiedykolwiek widzieliśmy – ostrzega Nadene Badenhorst. – Jeśli zostanie przyjęty w obecnym kształcie, prawa wyznaniowe zostaną po prostu podeptane – dodała. Proponowana nowelizacja m.in. kataloguje zachowania, słowa i zwroty (bądź ich pominięcie), traktowane jako przejawy nieuzasadnionej dyskryminacji. Bez względu na to, czy np. do użycia (lub pominięcia) „dyskryminującego” słowa doszło intencjonalnie, czy też nie.

Wesprzyj nas już teraz!

Drastycznie wpłynie to na autonomię każdej osoby, bez względu na religię, jaką wyznaje; na wszystkie instytucje religijne, bez względu na wyznawaną wiarę – podkreśla Badenhorst. – Autonomia religijna zostanie zniesiona. Państwo będzie regulowało twoje zachowanie, a aktywiści będą go pilnowali. Twój głos zostanie uciszony, czekają cię finansowane przez państwo spory prawne, które mogą cię potencjalnie zrujnować – podkreśla. Proponowane zmiany oznaczają, że odmowa zatrudnienia w szkole religijnej kogoś, kto prezentuje przeciwne tej religii poglądy moralne i wychowawcze, może dać podstawę do ukarania.

Przeciwko nowelizacji protestują także muzułmanie. „Jeśli projekt zostanie przyjęty w obecnej formie, państwo posiadać będzie prawo zakazywania pewnych przekonań i praktyk, które ocenia jako dyskryminujące albo przeciwne określonej definicji równości” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Radę Islamskich Teologów. „Może się przykładowo ograniczać prawo imama do krytykowania, potępiania bądź wypowiadania się przeciwko praktykom ocenianym przez islam jako grzeszne i niegodziwe, takim jak np. małżeństwa osób tej samej płci. W tym przypadku państwo nie tylko pociągnie do odpowiedzialności imama, ale także i radę odpowiedzialną za meczet”.

Nie jest to jedyny taki projekt, który wzbudza poważne obawy. Władze pracują równocześnie nad innymi regulacjami o agresywnie socjalistycznym charakterze.

Źródło: lifesitenews.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram