19 września 2021

Nowe sanktuarium fatimskie na Ukrainie

(Fot. Pallotyni / Sanktuarium M.B. Fatimskiej)

W Maćkowcach na środkowej Ukrainie ogłoszono nowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Biskup kamieniecko-podolski Leon Dubrawski nadał ten tytuł kościołowi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w czasie odpustu 8 września.

Maćkowce to jedna z trzech wsi wybudowanych pod miastem Płoskirów (obecnie Chmielnicki) na Podolu przez polskich osadników z Mazowsza i Mazur pod koniec XVII wieku. Ich charakterystyczną cechą był wyjątkowo wysoki stopień zakonserwowania tożsamości narodowej (języka polskiego w odmianie mazurskiej i stroju ludowego) oraz wyznania rzymskokatolickiego, które zachowali zarówno pod władzą carską, jak i sowiecką.

W 1936 roku, kiedy startowała machina Wielkiego terroru w ZSRS, kościół w Maćkowcach został wysadzony w powietrze na mocy decyzji miejscowego kierownictwa partyjnego. W latach 1937–1938 ponad tysiąc mieszkańców mazurskich wsi (Maćkowiec, Szaróweczki i Hreczan) zostało zamordowanych w ramach operacji polskiej NKWD. Starania o odbudowę kościoła rozpoczęły się zaraz po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku, ale uskutecznione zostały dopiero na początku lat dwutysięcznych.

Wesprzyj nas już teraz!

Nowy kościół i parafia w Maćkowcach, noszące wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zostały powierzone ojcom franciszkanom z Kustodii Ziemi Świętej. Od początku funkcjonowania nowej wspólnoty bardzo dużą rolę w jej życiu odgrywał kult Matki Bożej Fatimskiej – każdego 13. dnia miesiąca w kaplicy, a później w odbudowanym kościele odbywają się nabożeństwa fatimskie, a co roku 13 maja przez mazurskie wsie przechodzi procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wykonanej na wzór tej, która cudownie zapłakała w Nowym Orleanie w 1972 roku.

Uroczystej konsekracji Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Maćkowcach dokonał biskup kamieniecko-podolski Leon Dubrawski w obecności biskupa pomocniczego lwowskiego Edwarda Kawy w czasie Mszy Świętej 8 września, w dzień odpustu parafialnego.

O. Ołeksandr Łytwyniuk, jeden z franciszkanów posługujących w Maćkowcach, tak opowiedział o tym wydarzeniu dla ukraińskiego, katolickiego portalu internetowego CREDO: Teraz jest tu sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (sama parafia nazywa się Narodzenia Najświętszej Maryi Panny). Poprzez to chcemy przypomnieć o znaczeniu modlitwy różańcowej, do której ponad 100 lat temu Maryja Dziewica zachęcała wiernych Kościoła w swoich objawieniach. To przypomnienie jest szczególnie ważne dla nas w Ukrainie, ponieważ Maryja w Fatimie prosiła o odwrócenie się od bezbożności, zwłaszcza na terenach należących kiedyś do „Rosji” i poświęcenie się Sercu Matki. Przypominamy, że duchowe odrodzenie parafii na Ukrainie jest ściśle związane z modlitwą różańcową. Pierwszymi wspólnotami modlitewnymi, które powstały w parafiach, a nawet wtedy, gdy świątynie były jeszcze zamknięte, były wspólnoty Żywego Różańca.

Sanktuaria Matki Bożej Fatimskiej na Ukrainie mieszczą się m.in. w Dołbyszu na Wołyniu oraz w Krysowicach pod Mościskami. Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej znajduje się także w Odessie.

 

Źródła: CREDO.pro, Franciszkanie.pl

MW

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram