50 tysięcy rupii grzywny i do 5 lat pozbawienia wolności, a dla obcokrajowców: przymusowe opuszczenie kraju w czasie nieprzekraczającym 7 dni – tak w świetle nowych przepisów kodeksu karnego w Nepalu będzie wyglądać kara za „nawracanie na inną religię bądź też zakłócanie religii innych”. Zmiany prawne zatwierdzone w ubiegłym roku weszły w życie 17 sierpnia. Ich praktycznego zastosowania obawiają się nepalscy chrześcijanie.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowe przepisy kodeksu karnego penalizują wszelkie próby zachęty do zmiany religii czy promowania swojej wiary wobec wyznawców innych religii. Nepalczykom grozi za to grzywna w wysokości 50 tysięcy rupii (ok. 390 euro) i do pięciu lat pozbawienia wolności. Obcokrajowcom – wydalenie z kraju w ciągu 7 dni.
Wejścia w życie nowych przepisów, które zaczęły obowiązywać 17 sierpnia, szczególnie obawiali się nepalscy chrześcijanie. Wśród 29 mln obywateli (których 80 procent stanowią wyznawcy hinduizmu), chrześcijanie to zaledwie 1,4 proc. Obawiają się oni, że wprowadzone zmiany w kodeksie karnym będą kolejnym narzędziem prześladowania i formułowania wobec nich fałszywych oskarżeń.
Odkąd nowe przepisy prawne zostały zatwierdzone w 2017 r., wiele międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka apelowało do prezydenta Nepalu Bidhya Devi Bhandariego z prośbą o wycofanie z nowego kodeksu karnego kontrowersyjnego zapisu. Tym bardziej, że w świetle konstytucji, Nepal pozostaje państwem świeckim w którym obywatelom pozostawia się wolność wyznania. Przepis ten w wielu przypadkach jest jednak fikcyjny, a sam prezydent nie przychylił się do nadsyłanych do niego próśb w tej sprawie.
Według rankingu międzynarodowej organizacji Open Doors, Nepal to 25. kraj na liście państw w których w największym stopniu prześladuje się chrześcijan. Kościoły są podpalane, a wyznawców Chrystusa oskarża się m.in. o zabijanie krów – czczonych tam jako święte zwierzęta.
Źródło: KAI
RoM