Ksiądz Eduardo Robles Gil został nowym przełożonym Legionistów Chrystusa. To decyzja nadzwyczajnej kapituły generalnej zgromadzenia obradującej w Rzymie. W wydanym komunikacje kapituła wyraziła żal z powodu nadużyć do jakich doszło w związku z działalnością ks. Marciala Maciela Degollado, składając oficjalne przeprosiny jego ofiarom.
„Kiedy zastanawiamy się nad ogromem zła i wywołanym skandalem, uświadamiamy sobie, że znajdujemy się pod miłosiernym spojrzeniem Boga, który swoją Opatrznością dalej kieruje naszymi krokami. Zjednoczeni z Jezusem Chrystusem mamy nadzieję na odkupienie naszej bolesnej historii i pokonaniem skutków zła dobrem. Tylko w ten sposób możemy uznać to, co się stało, w świetle Ewangelii i zbudować przyszłość na solidnych fundamentach zaufania Bogu, wierności Kościołowi i prawdzie” – czytamy w oficjalnym komunikacie. „Nasz założyciel zmarł w roku 2008, prosimy Boga, by mu przebaczył” – dodają członkowie kapituły.
Wesprzyj nas już teraz!
Duchowni oficjalnie przeprosili ofiary ks. Maciela, wyrażając żal także dlatego, że musiały one czekać na te słowa przez długi czas. „Dziś razem z nimi ze smutkiem uznajemy początkową niezdolność uwierzenia w zeznania osób, które były ofiarami ks. Maciela; długą instytucjonalną ciszę, a później wahania i błędy osądu przy próbach przekazania informacji członkom zgromadzenia i innym osobom. Przepraszamy za te braki, które pogłębiły cierpienia i zamieszanie wielu” – głosi komunikat. Przedstawiciele Legionu Chrystusa przyznali, że w przeszłości, po ujawnieniu pierwszych informacji dotyczących zachowań ks. Maciela, prezentowali „nieprawidłowy obraz założyciela” i „bezkrytyczne” podejście” wraz z „nadmierną egzaltację”.
„Trzyletni proces weryfikacji był podobny do przedłużonego rachunku sumienia przeprowadzanego we wspólnocie w celu odkrycia i oczyszczenia tych elementów naszych osobistych i instytucjonalnych zachowań, które nie odpowiadają życiu zakonnemu”. „Dostrzegliśmy niektóre tendencje, które zaciemniały zrozumienie naszego charyzmatu, między innymi niewystarczającą współpracę z Kościołem lokalnym, przesadny nacisk na osobiste wysiłki i czysto ludzką skuteczność, pogoń za prestiżem” – czytamy.
Teraz zgromadzenie koncentrować będzie się na „wzmocnieniu komunii”, zwłaszcza ze świeckim zaangażowanymi w apostolat. Dodatkowo przed zgromadzeniem stoi problem wyjścia z zadłużenia, w jakie wpadło w ciągu ostatnich lat. W tym celu przystosowana zostanie „struktura administracyjna” zgromadzenia. Reforma ma mieć na celu – według kapituły – „zwiększenie odpowiedzialności przynależnej terytorialnym i lokalnym przełożonym, tak w odniesieniu do gałęzi osób konsekrowanych tworzących Regnum Christi, jak i dyrektorów poszczególnych dzieł apostolatu”.
Źródło: vaticaninsider.lastampa.it
mat