Od kilku tygodni krążą informacje o dokumencie przygotowanym w Watykanie, który ma zakazać Mszy trydenckiej. Pojawiły się doniesienia, zgodnie z którymi tekst jest już na biurku papieża. Okazuje się, że nie wszyscy to potwierdzają.
Coś innego głosi na przykład prof. Andrea Grillo, liturgista z Uniwersytetu św. Anzelma w Rzymie, jeden z głównych ideologów stojących prawdopodobnie za Traditionis custodes.
W jednym z ostatnich wpisów na swoim blogu Andrea Grillo stwierdził, że w najbliższym czasie żadnego dokumentu nie będzie.
Wesprzyj nas już teraz!
– Od kilku tygodni krążą na różnych stronach [szepty], z półsłówkami, domniemanymi dokumentami, opiniami tych, którzy „widzieli”, którzy „znają różne wersje” – napisał Grillo. – Obawiam się, że to tylko gra, która ma na celu obrzucić czytelników fałszywymi obawami […]. Założę się, że w nadchodzących miesiącach nie będzie żadnego dokumentu Magisterium – dodał.
Andrea Grillo pisał o nadchodzących zakazach już na kilka lat przed Traditionis custodes; był dobrze poinformowany co do charakteru i kształtu restrykcji, jakie wprowadził papież. Stąd jego słowa należy potraktować poważnie.
Zwraca jednak uwagę, że Grillo nie ogłosił, iż „w ogóle” nie będzie takie dokumentu. Napisał tylko: „w nadchodzących miesiącach”.
Portal PCh24.pl dowiedział się też z wiarygodnych źródeł, że w Kurii Rzymskiej wiedza na temat ewentualności opublikowania takiego dokumentu nie jest bynajmniej powszechna: nic na ten temat nie wiedzą nawet niektóre osoby związane z Dykasterią ds. Kultu Bożego, która teoretycznie powinna być tutaj najważniejsza.
Z drugiej strony jest możliwe, że dokument powstał poza zwykłymi procedurami. Przykładowo deklaracja Fiducia supplicans z 2023 roku została ogłoszona nagle, bez konsultowania tego z kurialistami.
Jest możliwe, że teraz operację prowadzą w skrytości abp Vittorio Viola z Dykasterii ds. Kultu Bożego oraz tylko kilku wybranych kardynałów, zwłaszcza kard. Victor Manuel Fernández i kard. Pietro Parolin, nie zachowując bynajmniej przewidzianych zwykle procedur konsultacyjnych. Stąd brak w Kurii powszechnej wiedzy na ten temat.
Źródło: PCh24.pl
Pach