12 sierpnia 2017

Nowela o ustroju sądów powszechnych weszła w życie. Ma przyspieszyć i usprawnić ich działanie

(fot. Jason Morrison / freeimages.com)

Pod koniec lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych”, która wywołała negatywne reakcje po stronie Komisji Europejskiej. Po upływie tzw. vacatio legis, nowelizacja weszła w życie 12 sierpnia. Nowe regulacje mają przyspieszyć i usprawnić działalność sądów, a także m.in. przyznają Ministrowi Sprawiedliwości prawo do powoływania i odwoływania prezesów sądów.

Prezydent Andrzej Duda, pomimo nacisków ze strony opozycji, manifestujących i Komisji Europejskiej, podpisał nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych. Po 14 dniach vacatio legis, nowelizacja weszła w życie, a jej zapisy zaczęły formalnie obowiązywać. Nowelizacja przyznaje Ministrowi Sprawiedliwości prawo powoływania i odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów, przy czym odwołanie prezesa wymaga zasięgnięcia opinii Krajowej Rady Sądownictwa. Negatywna opinia Rady co do odwołania prezesa będzie dla Ministra Sprawiedliwości wiążąca, jeżeli zostanie podjęta większością dwóch trzecich głosów.

Wesprzyj nas już teraz!

Nowe regulacje zakładają również wprowadzenie mechanizmu losowego przyznawania spraw sędziom oraz równego ich obciążania. Ustawa doprecyzowuje także zasady składania przez sędziów i prokuratorów oświadczeń o stanie majątkowym dyrektorów i zastępców dyrektorów sądów. Zmiany prowadzą również do wprowadzenia „instytucji koordynatorów do spraw współpracy międzynarodowej, prawa europejskiego i praw człowieka w sprawach cywilnych i karnych, w celu usprawnienia praktyki wymiany informacji i doświadczeń dotyczących współpracy międzynarodowej i praw człowieka”.

Ministerstwo Sprawiedliwości podaje, że podstawowym celem nowych regulacji jest usprawnienie działania sądów, tak aby zaczęły działać szybko, efektywnie, a wyroki wydawane przez sędziów budziły zaufanie. „Zmiany uniezależniają sędziów od nacisków przełożonych, przywracając bezstronność i prawdziwą niezawisłość. Ustawa wprowadza także zasadę równomiernego obłożenia sędziów obowiązkami i przejrzysty system awansów, który ukróci dzisiejszą patologię, gdy awans zależy wyłącznie od dobrych układów z prezesem sądu czy sędziami wyższej instancji” – czytamy w komunikacie MS.

Zdaniem prezydenckiego ministra Pawła Muchy, ustawa o ustroju sądów powszechnych jest „kluczem reformy”. – W tej ustawie mamy m.in. kwestię związaną z losowaniem składów sędziowskich, mamy kwestię równomiernego podziału spraw między sędziów, kwestię związaną ze wzmocnionym nadzorem administracyjnym ministra sprawiedliwości – mówił na antenie radiowej Trójki minister Paweł Mucha. – To jest danie realnych narzędzi, jeśli chodzi o ministra sprawiedliwości w tej sferze administracyjnej, która jest niezwykle istotna i niezwykle ważka do należytego prowadzenia spraw w sądach powszechnych – komentował przedstawiciel Kancelarii Prezydenta.

 

 

Źródło: prezydent.pl, PCh24.pl

WMa

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 12 191 zł cel: 500 000 zł
2%
wybierz kwotę:
Wspieram