Dzieci nie będą odbierane rodzicom z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny – przewiduje przyjęty przez gabinet Beaty Szydło projekt nowelizacji ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. To realizacja zapewień z exposé, w którym premier zapowiadała wsparcie i ochronę rodziny.
Nowe rozwiązania mają przeciwdziałać pochopnemu odbieraniu dzieci rodzicom oraz umieszczaniu ich w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej – wskazano w komunikacie Centrum Informacyjnym Rządu.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt przewiduje, że umieszczanie dzieci w pieczy zastępczej (rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo-wychowawczej) będzie środkiem ostatecznym stosowanym przez sąd opiekuńczy. Wcześniej musi on zrobić wszystko, aby innymi środkami przywrócić prawidłowe funkcjonowanie rodziny, bo rodzina jest naturalnym środowiskiem dla rozwoju dziecka. Jednocześnie rozdzielenie rodziców i dzieci wyłącznie z powodu ubóstwa – wbrew woli rodziców – nie będzie możliwe.
Jak czytamy w komunikacie CIR „regulacja przygotowana przez ministra sprawiedliwości stanowi wypełnienie obietnicy złożonej przez premier Beatę Szydło w exposé, w którym wskazała, że jednym z priorytetów rządu jest wsparcie rodziny i zapewnienie jej bezpiecznego funkcjonowania”.
Znowelizowana ustawa miałaby wejść w życie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źrodło: premier.gov.pl
luk