6 maja 2024

Nowi obrońcy papieża. W wyjątkową rocznicę zaprzysiężono 34 gwardzistów szwajcarskich

(fot. EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.)

6 maja 1527 roku Karol V najechał Rzym. W obronie papieża stanęła wtedy słynna Gwardia Szwajcarska, która zabezpieczyła ucieczkę papieża Klemensa VII do Zamku Świętego Anioła. Większość z papieskich gwardzistów oddała życie, wypełniając złożoną przez siebie przysięgę. Na pamiątkę ich poświęcenia to właśnie w rocznicę Sacco di Roma zaprzysięża się nowych członków Gwardii Szwajcarskiej

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym.

W bitwie przed bazyliką Świętego Piotra, w rocznicę której obchodzone jest święto Gwardii Szwajcarskiej, zginęło 147 ze 189 papieskich gwardzistów.

Wesprzyj nas już teraz!

W ceremonii zaprzysiężenia na dziedzińcu Świętego Damazego udział wzięła prezydent Szwajcarii Viola Amherd. Obecni byli przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Papieża reprezentował arcybiskup Edgar Pena Parra z Sekretariatu Stanu.

Nowi żołnierze Gwardii Szwajcarskiej, założonej w 1506 roku przez Juliusza II, przyrzekli chronić i bronić urzędującego papieża oraz jego prawowitych następców, także – jak głosi treść przysięgi- z narażeniem własnego życia, jak uczynili to ich wierni poprzednicy.

Zadaniem gwardzistów jest stanie na straży papieża, a także patrolowanie bram wejściowych do Watykanu, zagwarantowanie bezpieczeństwa podczas papieskich ceremonii i wydarzeń z jego udziałem.

Żołnierze pochodzą ze wszystkich regionów językowych Szwajcarii. Muszą być obywatelami tego kraju i mieć od 19 do 30 lat.

Przed południem gwardzistów, w tym rekrutów, przyjął na audiencji papież Franciszek, który młodym mężczyznom radził, by nie spędzali wolnego czasu sami przed komputerem czy z telefonem komórkowym. – Idźcie pod prąd – prosił. Sugerował, by żyli we wspólnocie i poznawali Rzym.

Franciszek przypomniał, że obecnie projektowane są nowe koszary Gwardii, które poprawią obecną sytuację. Jak przyznał, brakuje teraz miejsca.

Podziękował też najmniejszemu wojsku świata za służbę i obecność.

Do historii przeszło niebywałe barbarzyństwo i okrucieństwo, jakie wykazali żołnierze Karola V Habsburga, grabiąc papieską stolicę i mordując ludność cywilną. Ze skarbów okradziono liczne świątynie. Motywacją grabieżców miała być liczna obecność protestantów wśród zdobywców Rzymu, prowadzonych przez Georga von Frundsberga.

(PAP)/oprac. FA

pap logo

Sacco di Roma – litościwa kara

Rewolucja w Gwardii Szwajcarskiej. Po 515 latach szeregi „armii watykańskiej” zasilą kobiety

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram