1 grudnia 2019

Nowy, świecki obyczaj świąteczny. Rada Warszawy zorganizuje neutralny religijnie „opłatek”

(Fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

„Nie będzie tradycyjnego opłatka podczas obrad Rady Warszawy” – donosi portal wyborcza.pl. Taką decyzję podjęła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca stołecznej Rady. Jej zdaniem będzie to „nowa tradycja”.

 

W przerwie ostatniej przed świętami sesji Rady Miasta Warszawa łamano się opłatkiem i czytano Pismo Święte. Teraz się to zmieni, o czym zadecydowała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

To spotkanie opłatkowe zawsze nam wypadło na bardzo ciężkiej, ostatniej w grudniu sesji, podczas której debatowaliśmy o budżecie. W tym roku dodatkowo będzie omawiana sprawa odpadów. Jestem odpowiedzialna za organizację pracy rady. Wysłuchuję od radnych, że to nie fair, że muszą przerywać obrady, a nie dla wszystkich jest to ważne. W związku z tym uznałam, że zrobimy takie spotkanie opłatkowe poza sesją. Odbędzie się 17 grudnia. Kto będzie chciał, to przyjdzie – mówi w rozmowie z portalem warszawa.wyborcza.pl Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta (PO).

 

Malinowska-Grupińska dodaje, że będzie to „tylko samorządowe spotkanie”, bez udziału duchownych. Na samorządowy opłatek zaproszeni zostaną również honorowi obywatele Warszawy, wśród których są kapłani, co oburzyło działaczy lewicowych, którzy żalili się mediom, iż naruszono ich… uczucia religijne, a samo spotkanie nazwali niezgodnym z Konstytucją rytuałem religijnym.

 

Jednak nie wszyscy pozytywnie odbierają taką decyzję. – To zerwanie wieloletniej tradycji. Bardzo zły pomysł. Spotkanie opłatkowe miało swoją rangę. Mam wrażenie, że radni PO znaleźli się pod wpływem mniejszościowej, antychrześcijańskiej grupy – komentuje radny Dariusz Figura z Prawa i Sprawiedliwości.

 

Z kolei inny warszawski radny PiS Dariusz Lasocki napisał w tej sprawie list do przewodniczącej Rady m.st. Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej. „Konstytucja, na którą reprezentowane przez Panią środowisko tak często się powołuje, wyraźnie stwierdza, że została ustanowiona (Konstytucja) w poczuciu wdzięczności „za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu”. Jednocześnie jej art. 5 nakazuje Rzeczypospolitej Polskiej, czyli wszystkim organom władzy państwowej i samorządowej, strzec dziedzictwa narodowego, a więc także jego chrześcijańskich elementów. To również mój i Pani obowiązek”, napisał samorządowiec.

 

Źródło: wyborcza.pl, dorzeczy.pl, wpolityce.pl

TK

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 35 786 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram