Gubernator Michelle Lujan Grisham (Demokratka) podpisała ustawę wprowadzającą praktyki eutanazyjne na terenie stanu Nowy Meksyk. Od 18 czerwca o podanie trucizny będą mogli – w świetle prawa – ubiegać się nieuleczalnie chorzy pacjenci, którym pozostało sześć lub mniej miesięcy życia.
Ustawa eutanazyjna, znana jako Elizabeth Whitefield End-of-Life Options Act, nosi imię stanowej sędzi, która lobbowała za legalizacją eutanazji. Whitefield zmarła wskutek choroby nowotworowej w roku 2018. Oficjalnie przyjęta procedura przewiduje, że diagnoza śmierci nadchodzącej w ciągu maksymalnie 6 miesięcy musi zostać potwierdzona przez dwóch lekarzy, osoba wnioskująca musi być zdolna do podjęcia świadomej decyzji i przejść potwierdzający to test. Między wydaniem decyzji a przyjęciem trucizny zachowywany będzie odstęp 48 godzin, mający gwarantować czas na zmianę decyzję. Osoba poddająca się eutanazji będzie musiała przyjąć truciznę samodzielnie.
LifeSiteNews zwraca jednak uwagę, że za każdym razem, kiedy eutanazja jest legalizowana, rośnie liczba osób oficjalnie ubiegających się o zakończenie własnego życia. A stan prawny ewoluuje, w Kanadzie w ciągu pięciu lat zniesiono wcześniejsze wymagania, a możliwością eutanazji objęto osoby chore psychicznie. Do końca 2019 roku w Kanadzie – w świetle prawa – zabiło się ponad 13 000 osób. Wspomagane samobójstwo i eutanazja zostały w Kanadzie zalegalizowane w czerwcu 2016 roku…
Wesprzyj nas już teraz!
W Holandii praktyki eutanazyjne zostały tak rozszerzone, że oficjalnie zakończyć mogą swoje życie osoby borykające się z chorobami psychicznymi, samotnością i alkoholizmem. W 2012 nowe regulacje umożliwiły w niektórych przypadkach zabijanie niepełnosprawnych dzieci, w roku 2020 rozpoczęto prace mające na celu rozszerzenie eutanazji względem dzieci w wieku od jednego do 12 lat.
Pierwszym amerykańskim stanem, który zalegalizował eutanazję, był Oregon. Choć ustawa przyjęta została w roku 1994, weszła w życie w roku 1997. Następnie były stany: Waszyngton (2008), Vermont (2013), Kalifornia (2015), Kolorado (2016), Dystrykt Kolumbia (2016), Hawaje (2018), Maine (2019), New Jersey (2019). W przypadku Montany tamtejszy sąd najwyższy orzekł, że „prawo do śmierci” istniało już w roku 2009.
Źródło: lifesitenews.com
mat