Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa wypłynął na szerokie wody i może okazać się ważnym kandydatem na nadchodzącym konklawe, uważa amerykański watykanista Edward Pentin.
Dziennikarz nawiązuje do trudnej sytuacji w Ziemi Świętej związanej z wojną między Izraelem a Hamasem. Kilka dni temu kardynał Pizzaballa mówił w rozmowie z włoską telewizją, że nadchodząca Wielkanoc będzie szczególnie trudna ze względu na gigantyczne problemy ludności mieszkającej w Gazie. Purpurat wezwał społeczność międzynarodową do położenia kresu konfliktowi, mówiąc, że dziś wszyscy mieszkańcy Ziemi Świętej dzielą samotność Pana Jezusa w Getsemani.
Pierbattista Pizzaballa urodził się we Włoszech; jest franciszkaninem. Zajął się teologią biblijną i studiował w Jerozolimie; tam też podjął pracę wykładowcy. W 2004 roku otrzymał misję kustosza Ziemi Świętej, którą pełnił do roku 2016. Wówczas papież Franciszek zdecydował o jego konsekracji biskupiej i uczynił go administratorem apostolskim patriarchatu łacińskiego Jerozolimy; w 2020 roku został już właściwym patriarchą. Do godności kardynalskiej został wyniesiony jesienią 2023 roku, tuż przed wybuchem wojny Izraela z Hamasem. Pizzaballa ma dopiero 58 lat, co czyni go jednym z młodszych członków Kolegium Kardynalskiego.
Wesprzyj nas już teraz!
W obliczu wojny kardynał stara się zachować ostrożność sądu, potępiając zbrodnie zarówno Izraela jak i Hamasu. Jak mówi, w związku z konfliktem kardynalska purpura, tradycyjnie symbolizująca gotowość przelania krwi za wiarę, nabiera rzeczywistego znaczenia. Krótko po wybuchu walk kardynał zaproponował, że odda się w niewolę Hamasu w zamian za pochwycone przez terrorystów izraelskie dzieci.
Pizzaballa dobrze zna się z prezydentem Izraela Isaakiem Herzogiem. Po raz pierwszy spotkali się koordynując pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Jerozolimy. Herzog był wówczas urzędnikiem rządowym, a o. Pizzaballa zajmował się duszpasterstwem hebrajskojęzycznych katolików w Izraelu.
Kardynał gorąco wspierał papieża Franciszka w takich jego inicjatywach jak encyklika Fratelli tutti, deklaracja z Abu Zabi czy różne inicjatywy ekologiczne. Nie wypowiadał się na tematy dotyczące rewolucji moralnej. Wdrażał w życie watykańskie regulacje dotyczące liturgii, ale według świadków cytowanych przez Pentina jeżeli tylko ktoś chciałby uczestniczyć w tradycyjnej Mszy świętej, nie ma z tym problemu; w patriarchacie jest kilku księży, którzy mogą ją odprawić.
W publicznych wystąpieniach Pizzaballa skupia się zwłaszcza na pokoju i braterstwie, chętnie nawiązując do nauki św. Franciszka z Asyżu.
Źródło: ncregister.com
Pach