27 grudnia 2023

Nowy pomysł władz Ukrainy na powszechną mobilizację. Kijów chce ściągnąć do armii rodaków z zagranicy

(fot. EPA/KATERYNA KLOCHKO Dostawca: PAP/EPA.)

Obniżenie wieku poborowego z 27 do 25 lat i wprowadzenie przepisów mających „ułatwić mobilizację Ukraińców, także tych przebywających za granicą. Rząd Ukrainy przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy zmieniającej zasady mobilizacji i rejestracji wojskowej.

Sprawę opisuje na łamach serwisu TySol.pl Grzegorz Kuczyński. Publicysta zwraca uwagę, że obecnie średni wiek ukraińskiego żołnierza na froncie wynosi 43 lata.

„Trudno się dziwić, skoro kilkadziesiąt tysięcy mężczyzn w wieku poborowym – zazwyczaj dużo młodszych – uciekło przed wezwaniem do wojska wyjeżdżając za granicę lub za łapówki dostając lekarskie zwolnienie od służby. Skala korupcji w regionalnych centrach uzupełnień i w komisjach lekarskich była tak duża, że temat podjął publicznie prezydent Zełenski, a za tym poszły kompleksowe kontrole, dymisje, sprawy karne i aresztowania. Według Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy w 2022 r. w kraju było co najmniej 11 milionów mężczyzn w wieku poborowym. Do końca listopada 2023 r. wyjechało na stałe za granicę 650 tysięcy”, czytamy.

Wesprzyj nas już teraz!

Dowództwo sił zbrojnych Ukrainy od dłuższego czasu alarmuje, że na froncie po prostu brakuje ludzi.  Władze kraju postanowiły odpowiedzieć na wezwania oficerów i przygotowały szereg „kompleksowych rozwiązań”. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy mówiące o mobilizacji Ukraińców mieszkających za granicą.

„Zagraniczne przedstawicielstwa Ukrainy będą świadczyć usługi konsularne, w tym wydawać paszporty, mężczyznom w wieku 18-60 lat, będącym poborowymi, osobami podlegającymi obowiązkowi wojskowemu lub rezerwistami, tylko jeśli będą mieli oni prawidłowe wojskowe dokumenty rejestracyjne”, zwraca uwagę Grzegorz Kuczyński.

To jednak nie wszystko. „Ci, którzy uchylają się od poboru, będą musieli liczyć się z sankcjami. Jeśli osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu i rezerwiści nie spełnią wymogów prawa, zostaną wpisani do Jednolitego Rejestru Dłużników i zostaną wobec nich zastosowane ograniczenia, m.in. zakaz podróżowania za granicę i transakcji majątkowych, ograniczenie uzyskania prawa jazdy i prowadzenia pojazdów, odmowa pożyczek i kredytów, a także świadczeń i usług od państwa. Projekt ustawy proponuje również zmiany w kodeksie administracyjnym i karnym, w szczególności w celu znacznego zwiększenia grzywien. Kara za uchylanie się od mobilizacji wynosi obecnie od 3 do 5 lat więzienia, ale według ukraińskich prawników sądy często znajdują okoliczności łagodzące i nakładają krótsze wyroki lub wyroki w zawieszeniu”, czytamy na TySol.pl.

 

Źródło: TySol.pl

TG

 

Bronisław Wildstein: nasz sojusz z Ukrainą i innymi państwami Międzymorza jest warunkiem naszej egzystencji

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram