„My, teologowie, nie możemy dalej przypisywać rodzinie jakichkolwiek pewników, kiedy widzimy przemiany jakie przechodzi dzisiaj” – powiedział w wywiadzie dla La Croix francuski teolog ks. Philippe Bordeyne, nowy rektor Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.
Nie wiadomo o jakich „pewnikach” mówi teolog moralny, wskazując potrzebę aktualizacji nauczania Kościoła ws. rodziny i instytucji małżeństwa. Komentująca wypowiedź kapłana Jeanne Smits na łamach portalu LifeSite News przypomina, że przecież owe „pewniki” to powstałe na przestrzeni lat „refleksje oparte na naturalnych realiach i celach małżeństwa oraz prawach naturalnych, które nim rządzą”.
„Są one wynikiem badania objawienia, które mówi o Bożym planie dla ludzkości, nadprzyrodzonym celu prokreacji, którym jest dla ludzi Boże niebo ze świętymi, oraz o naturze i wartości sakramentalnego małżeństwa, które jest odbiciem Jezusa „miłość do Kościoła” – podkreśla.
Wesprzyj nas już teraz!
Sam Papieski Instytut II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, głęboko przywiązany do tradycyjnej katolickiej doktryny dotyczącej małżeństwa, powstał właśnie po to by bronić istnienia absolutnych norm moralnych, które zawsze obowiązują i zakazują czynów z natury złych. Zdaniem Smits, słowa obecnego rektora sugerują konieczność rewizji powyższego założenia, a co się z tym wiąże, zakładają możliwość ich potępienia i pokazania, że „nie odpowiadają prawdziwym potrzebom i powołaniu człowieka”.
Stanowisko Bordeyne’a jest dla autorki przykładem rewolucji dokonanej w ramach papieskiej instytucji. W 2016 roku na czele Instytutu stanął arcybiskup Vincenzo Paglia. W 2017 roku Watykan zmienił nazwę Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Od tej pory nazywa się on Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Z kolei w lipcu 2019 przedstawiono nowe statuty uniwersytetu, oraz dokonano czystki dydaktycznej w kadrach i przedmiotach kształcenia.
W 2021 r. nowym rektorem – z nadania abp. Paglii – uczyniono właśnie ks. Bordeyne’a. Francuski teolog moralny jest zwolennikiem „prywatnych błogosławieństw” dla par homoseksualnych. „W zakresie, w którym Kościół katolicki znajduje się na drodze moralnego i pastoralnego rozeznania dotyczącego związków homoseksualnych, można byłoby sformułować przysięgę, którą Kościół mógłby zakorzenić w modlitwie liturgicznej, będącej par excellence miejscem, w którym Chrystus prezentuje swemu Kościołowi swą obecność i zbawczą moc” – pisał w eseju opublikowanym na łamach „Transversalités” – magazynu Instytutu Katolickiego w Paryżu, którego był rektorem.
Bordeyne pełnił rolę eksperta na II Synodzie o Rodzinie zwołanym w 2015 r. przez papieża Franciszka. Jest współautorem książki z jednym z najbardziej wpływowych argentyńskich mentorów Jorge Bergoglio, ks. Juanem Carlosem Scannone „Divorcés remariés : ce qui change avec François” („Rozwiedziony i ponownie żonaty, co zmienia się z Franciszkiem”). Publikacja przemawia na korzyść „rozeznania” i „towarzyszenia skomplikowanym sytuacjom” osób rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach, obejmując również możliwość przyjęcia Komunii św.
Źródło: lifesitenews.com / istitutogp2.it / własne PCh24.pl
PR