W ostatnim czasie pojawianie się na rynku każdego nowego podręcznika historii wywołuje w Rosji ostre spory i jeszcze liczniejsze kontrowersje. Nie inaczej dzieje się także w przypadku najnowszego podręcznika historii, który już wkrótce znajdzie się prawdopodobnie w plecakach rosyjskich uczniów.
Nowy podręcznik historii w tym miesiącu zaprezentowany będzie prezydentowi Putinowi. To istniejącą od jakiegoś czasu formuła, bez której nowe szkolne źródło wiedzy nie może ujrzeć światła dziennego. Muzułmanie w Rosji ostro krytykują rozdział o Tatarach i Mongołach. Dotychczasowe zdania mówiące o jarzmie tatarsko-mongolskim zostały zastąpione pojęciami „jarzmo ordy”, „radykalizm islamski” a także „system zależności państwa rosyjskiego od chanów ordy”. Autorzy podręcznika tłumaczą się na stronie internetowej Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego: – Nowa terminologia lepiej oddaje tworzenie nowoczesnej tożsamości obywatelskiej. Wpływa pozytywnie na wizerunek Rosji, wreszcie stanowi ważny czynnik w kształtowaniu jedności narodowej. Autorzy uważają też, że współcześni rosyjscy nauczyciele muszą korzystać tylko z takich podręczników, które kształtują u ich podopiecznych ducha patriotyzmu.
Wesprzyj nas już teraz!
Media tych okręgów autonomicznych w Rosji, w których spory odsetek stanowią muzułmanie nie podzielają – rzecz jasna – tych poglądów. Uważają, że nowy podręcznik historii w znaczącej mierze umniejsza potęgę i rolę Tatarów i Mongołów – wielkich cywilizacji, przed którymi drżeli nie tylko Rosjanie, ale połowa ówczesnego świata.
Nie tylko problematyka mongolsko-tatarska wzbudza sporo kontrowersji. Historycy i autorzy podręcznika mieli spory problem z… Rewolucją Październikową roku 1917. W końcu udało się wypracować długo oczekiwany kompromis czyli termin „Wielka rewolucja rosyjska”. Rosyjscy uczniowie na lekcjach historii będą mieli do czynienia także z innym, dotychczas nie znanym dla nich, terminem. W rozdziałach traktujących o latach 30. XX wieku wprowadzono bowiem termin „socjalizm stalinowski”. O polityce Jelcyna młodzież dowie się tylko z jednego zdania „terapia szokowa lat 90. XX stulecia”. A protesty społeczne z grudnia 2011 pominięte zostały milczeniem.
Źródło: islamnews.ru, ntv.ru
ChS