W Santa Cruz w środkowo-wschodniej Boliwii obradowała komisja ds. „obrządku amazońskiego”, powołana przez Konferencję Kościelną dla Amazonii. Celem spotkania było wypracowanie i utworzenie nowego „rytu amazońskiego” Mszy świętej, który miałby uwzględniać specyfikę kultur i pobożności ludów tej części Ameryki Południowej.
Konferencja Kościelna dla Amazonii powstała 29 czerwca 2020 roku i współpracuje z watykańską Dykasterią ds. Kultu Bożego i Sakramentów. W jej skład wchodzą przedstawiciele episkopatów krajów amazońskich. We wrześniu w Boliwii obradowała komisja ds. „obrządku amazońskiego”, powołana przez Konferencję biskupów tego regionu.
Jak podaje KAI, zadaniem komisji ds. obrządku amazońskiego jest „poznawanie tradycji, zwyczajów i obyczajów ludów regionu amazońskiego, jak również możliwości, uwarunkowań i współzależności rytu amazońskiego, mając na względzie opracowanie propozycji, aby doprowadzić Kościoły lokalne do przeżywania i sprawowania swej wiary zgodnie ze swym wyrazem tubylczym”. Komisja wykonała dużą pracę na rzecz rozpoznania tematyki i wyzwań, związanych z postawionymi przed nią celami.
Wesprzyj nas już teraz!
Utworzenie nowego rytu (obrządku), który uwzględniałby specyfikę kultur i pobożności ludów tego regionu, było jedną z propozycji zgromadzenia specjalnego Synodu Biskupów nt. Amazonii, który w dniach 6-27 października 2019 obradował w Watykanie. Jak podaje KAI – według różnych źródeł w Kościele katolickim istnieją obecnie 23-24 obrządki wschodnie i zachodnie, w zdecydowanej większości o wielowiekowej tradycji.
Dokument końcowy wspomnianego Synodu nt. Amazonii w punktach 116-119 przypomniał, że Sobór Watykański II w konstytucji o liturgii „Sacrosanctum Concilium” miał stworzyć warunki do „pluralizmu liturgicznego”, aby „uwzględnić uprawnione różnice oraz dostosowanie do rozmaitych ugrupowań, regionów i narodów”.
W tym znaczeniu liturgia – jak podaje KAI – winna odpowiadać kulturze, aby być źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, aby czuła się związana z cierpieniami i radościami ludu. „Musimy udzielić odpowiedzi prawdziwie katolickiej na prośbę wspólnot amazońskich o przystosowanie liturgii, doceniając wizję wszechświata, tradycje, symbole i obrzędy pierwotne, które włączają wymiary nadprzyrodzone, wspólnotowe i ekologiczne” – stwierdza synodalny dokument końcowy.
Źródło: KAI
Oprac. WMa
Liturgia Majów i bluźnierstwo Europy. Nowa rewolucja uderza w Mszę świętą