9 października 2012

Nuncjusz na uroczystościach skargowskich w Toruniu

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy św. kończącej obchody Roku Księdza Piotra Skargi w Toruniu. Hierarcha podkreślił, że troska o Ojczyznę i Kościół powinna przejawiać się w zaangażowaniu na rzecz najbardziej potrzebujących i jest zadaniem dla wszystkich ludzi wszystkich czasów.

Dwudniowe uroczystości rozpoczęły się 7 października o godz. 12. w kościele akademickim oo. jezuitów w Toruniu i zakończyły się 8 października wernisażem w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Eucharystia zgromadziła władze uniwersyteckie z rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzejem Tretynem na czele oraz studentów uczelni. Msza św. w rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi była kościelnym zakończeniem Roku Piotra Skargi w Toruniu, a zarazem inauguracją roku akademickiego 2012/2013 na UMK.

Wesprzyj nas już teraz!

W homilii abp Migliore podkreślił wielkie znaczenie nauczania ks. Skargi i jego działalności charytatywnej. Problemy poruszane przez tego charyzmatycznego kapłana są nadal aktualne. Nie można obok jego nauczania przechodzić obojętnie, ale trzeba wziąć je sobie do serca. Ks. Skarga uczy odpowiedzialności za naród i Kościół, którego jest się częścią. Jego zaangażowanie na rzecz ubogich i cierpiących staje się wyzwaniem dla stanowiących prawa i dla każdego człowieka.

Poniedziałkowy wernisaż wystawy pt. „Ks. Piotr Skarga SJ (1536-1612). Życie i działalność” rozpoczął się o godz. 16. w Bibliotece Uniwersyteckiej. Ekspozycja stanowiła ostatnią odsłonę toruńskich obchodów Roku Jezuity.

Na wystawie zostały zaprezentowane dzieła ks. Piotra Skargi, które znajdują się w zbiorach Biblioteki: od najstarszych, wydanych jeszcze za życia kaznodziei po edycje dziewiętnastowieczne i współczesne. Pokazane zostały również monografie poświęcone osobie i twórczości Jezuity, publikowane z okazji 300. rocznicy śmierci (1912) i 400. rocznicy urodzin (1936). Ekspozycję wzbogaciły plansze ukazujące biografię Skargi – od lat młodzieńczych i pobytu w Lwowie, gdzie pełnił funkcję kaznodziei katedralnego, po rolę kaznodziei Zygmunta III Wazy, jego najważniejsze prace pisarskie oraz działalność społeczną i charytatywną.

Wystawę będzie można oglądać do 31 października.

Źródło: KAI

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram