17 grudnia 2013

O kobiecie i mężczyźnie – konferencja w Psarach

(Fot. EdwinP/sxc.hu)

W czwartek, dnia 12 grudnia 2013 r. w budynku Szkoły Podstawowej im. bł. Jana Pawła II w Psarach (woj. dolnośląskie) odbyła się konferencja pt. „Rola wartości kobiety i wartości mężczyzny w procesie wychowawczym”. Organizatorem wydarzenia była Rada Rodziców szkoły. Zaproszono dwoje prelegentów – dr Małgorzatę Jaszczuk – Surmę oraz przedstawiciela Instytutu im. Ks. Piotra Skargi – Jakuba Skoczylasa. Zdecydowaną większość uczestników konferencji stanowili rodzice dzieci w wieku szkolnym. Spotkaniu patronowali dwumiesięcznik „Polonia Christiana” oraz portal PCh24.pl.

Jakub Skoczylas wygłosił wykład na temat chrześcijańskiego spojrzenia na rolę i wartość płci dla każdego człowieka. Wskazał między innymi, że w chrześcijańskiej wizji antropologicznej człowiek może istnieć tylko i wyłącznie jako kobieta albo mężczyzna. Nie istnieje żadna inna możliwość. – – Zgodnie z nauczaniem Kościoła wyrażonym w Katechizmie Kościoła Katolickiego Bóg stworzył kobietę i mężczyznę doskonale równymi jeśli chodzi o godność, jednak stworzył ich różnymi. Różnice pomiędzy kobietą a mężczyzną są zamierzone i chciane przez Boga. Stanowią one bogactwo człowieczeństwa. Walka z Boskim porządkiem rzeczy w odniesieniu do ludzkiej płci zubaża bardzo człowieka i skutkuje okaleczeniem człowieczeństwa. Prelegent przypomniał że w wizji chrześcijańskiej płeć dla człowieka ma znaczenie nie tylko na polu seksualności, związanej z nią prokreacji czy biologii, ale ma też ogromny wpływ na psychiczną i duchową sferę ludzkiego życia. W związku z tym płeć ma bardzo duże znaczenie dla życiowych ról kobiet i mężczyzn w takich sferach życia jak małżeństwo i rodzina, ale również wpływa na życiowe role wykraczające poza małżeństwo i rodzinę – mówił.

Wesprzyj nas już teraz!

Przykładem są nie tylko powołania do stanu duchownego – inne dla mężczyzn a inne dla kobiet, jak też duże różnice w praktycznie każdej sferze życia.  Ponadto Skoczylas zauważył, że błędem jest twierdzenie jakoby można było oderwać biologiczną płeć człowieka od płci w znaczeniu wykraczającym poza biologię. Nie można więc mówić o płci społeczno – kulturowej (gender) w oderwaniu od płci biologicznej.

Po przedstawicielu Instytutu im. Ks. Piotra Skargi wykład wygłosiła dr Małgorzata Jaszczuk – Surma. Jej wystąpienie zatytułowano „Być kobietą…”. Prelegentka opowiedziała zebranym na sali rodzicom o wysokiej pozycji i niezwykle ważnej roli kobiet w historii Polski. Kobieta była niezwykle ważna dla polskiego społeczeństwa nie tylko w chwilach wojen, powstań i okupacji, ale w każdym czasie. Dotyczyło to zarówno polskich monarchiń, kobiet stanu szlacheckiego jak również kobiet pochodzących z ludu.

Dr Małgorzata Jaszczuk-Surma wymieniła liczne dzieła miłosierdzia, rolę w nauczaniu czy zarządzaniu wielkimi majątkami ziemskimi. Wskazała na liczne przekłamania występujące w obiegowej opinii, według których aktywność kobiet ograniczała się jedynie do siedzenia w kuchni. Nie ma to nic wspólnego z prawdą.

Nawet rola kobiety jako królowej domu była i jest o wiele bardziej złożona i doniosła. Jako najważniejszy wniosek płynący z tej historii prelegentka wymieniła fakt, iż wszystkie te mądre, wykształcone i odważne Polki realizowały wielkie dzieła nie wyrzekając się własnej kobiecości. Kobiety te nie próbowały stawać się mężczyznami, ale sukcesy zawdzięczały również akceptacji własnej kobiecości. Wyrzekanie się własnej płci lub ograniczanie jej jedynie do sfery biologicznej nie tylko nie pomoże żadnej kobiecie w prawidłowym rozwoju i realizacji życiowych ról, ale wręcz ten rozwój i prawidłową realizację ról uczyni niemożliwą – powiedziała Jaszczuk-Surma.

Po wystąpieniach prelegenci odpowiadali na pytania. Większość dotyczyła praktycznych sposobów ochrony dzieci przed zagrożeniami płynącymi z seksualizacji oraz narzucania ideologii gender w programach, które mogą trafić do polskich szkół i przedszkoli.

js

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram