20 kwietnia 2021

Obce państwa wykorzystują QAnon do destabilizowania USA. Znamy raport

(fot. Pixabay)

Według raportu ujawnionego w poniedziałek przez analityków z Soufan Center obce państwa wykorzystywały teorię spiskową QAnon do siania zamętu wśród Amerykanów. Działo się to zarówno w miesiącach poprzedzających atak na Kapitol 6 stycznia, jak i po tym ataku.

Według raportu Soufan Center teoria spiskowa QAnon sprzyja radykalizacji i skłonności do przemocy. Zdaniem autorów widać tu podobieństwa do przekonań sprzyjających przystępowaniu ludzi do al-Kaidy i Państwa Islamskiego. Zach Schwitzky założyciel badającej sztuczną inteligencję firmy Limbik stwierdził, że teorię QAnon wykorzystują kraje takie jak Chiny, Rosja, Iran czy Arabia Saudyjska. Chodzi właśnie o sianie zamętu wśród amerykańskiej ludności.

QAnon to uznawana za „skrajnie prawicową” teoria spiskowa czy też ruch ją promujący. Żywi się on wiadomościami publikowanymi co pewien czas przez tajemniczego „Q”. Powołuje się on na dostęp do niejawnych informacji o państwie. Z jego wiadomości wynika z nich jakoby Stanami Zjednoczonymi rządziła elita pedofili zrzeszonych w tak zwanym głębokim państwie (deep state). W wiadomościach „Q” obecne są także wątki dotyczące Rothschildów i George’a Sorosa jako satanistów i zwolenników utworzenia nowego porządku światowego.

Jake Angeli uznający się za sympatyka ruchu QAnon wtarnął na Kapitol w stroju szamana 6 stycznia wraz z tłumem osób podających się za zwolenników Donalda Trumpa nieuznających oficjalnego wyniku wyborów prezydenckich w USA.

Autorzy raportu Soufan Center zwolennicy ruchu QAnon wykorzystują istniejące niepokoje społeczne do przyciągania nowych rekrutów. Ponadto 20 proc. respondentów uważających się za zwolenników teorii QAnon wierzy jednocześnie w oszustwa wyborcze lub podejrzewa nieistnienie Covid-19. Rozprzestrzenianiu tych tez sprzyjają zdaniem autorów raportu media społecznościowe i ich algorytmy. Te bowiem polecają niekiedy treści spiskowe.  

W związku z tym autorzy raportu rekomendują, by firmy prowadzące media społecznościowe przemyślały na nowo swe zasady dotyczące banowania i działania algorytmów. Kolejnym problemem jest usunięcie tego, co przede wszystkim sprzyja szerzeniu się teorii spiskowych. Jako taki czynnik wskazano na pandemię. To jednak nie wystarczy. Niezbędne okazuje się również wsparcie programów edukacji cyfrowej na uczelniach i w innych instytucjach.

Źródła: thesoufancenter.org / CNN / spidersweb.pl

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie