Uroczyste „Te Deum laudamus” wyśpiewuje Kościół katolicki na Białorusi, dziękując za ustanowienie przed 25 laty swych struktur w tym kraju. 13 kwietnia 1991 Jan Paweł II utworzył metropolię mińsko-mohylewską, powołał do życia diecezję grodzieńską i przywrócił diecezję pińską. Mianował również pierwszych biskupów dla tych jednostek. 77-letni wówczas ks. prał. Kazimierz Świątek został metropolitą mińsko-mohylewskim i administratorem apostolskim diecezji pińskiej, a ks. Aleksander Kaszkiewicz, ówczesny proboszcz kościoła św. Ducha w Wilnie, pierwszym biskupem diecezji grodzieńskiej.
W 25. rocznicę tamtych wydarzeń w bazylice katedralnej w Grodnie uroczystej Mszy przewodniczył właśnie biskup Kaszkiewicz. Podczas niej duchowieństwo i wierni dziękowali Panu Bogu za dar nowej diecezji i za jej biskupa. Modlono się za wszystkich, którzy tworzą ten Kościół.
Wesprzyj nas już teraz!
Główny celebrans zaznaczył, że w tych wyjątkowych chwilach z dziękczynieniem staje przed Bogiem, który jest bogaty w miłosierdzie, aby dziękować za każdego kapłana, siostrę zakonną, dzieci i młodzież oraz wszystkich diecezjan, których Opatrzność Boża powierzyła jego pasterskiej opiece. Podkreślił, że ustanowienie i odnowienie struktur Kościoła katolickiego na Białorusi stało się możliwe dzięki św. Janowi Pawłowi II. Dał on najważniejszy impuls i sprawił, że ten Kościół po wielu latach prześladowań i niszczenia wiary zmartwychwstał z „nocy ateizmu”, przestając być „Kościołem milczenia”.
W modlitwie wiernych wspominano również tych, którzy potrafili zachować wiarę nawet za cenę własnego życia. Dzięki ogromnej odwadze wielu gorliwych chrześcijan Kościół doczekał się wolności religijnej i wzrasta w wierze. Regularnemu głoszeniu Słowa Bożego i przyjmowanym sakramentom zawdzięczamy, że wciąż nowe serca otwierają się na miłosierdzie Boże – przypomniało, informując o obchodach rocznicowych, Radio Watykańskie.
Dziś Kościół katolicki na Białorusi tworzy jedną metropolię – mińsko-mylewską, w której skład wchodzą archidiecezja o tej samej nazwie oraz diecezje: grodzieńska, pińska i witebska. Na czele istniejącej od lutego 1999 i liczącej obecnie 8 członków Konferencji Biskupów Katolickich tego kraju stoi metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
KAI
MWł