11 lipca 2013

W piątek z udziałem delegacji polskich wsi oraz przedstawiciela rządu w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie rozpoczną się dwudniowe obchody 70. rocznicy pacyfikacji miejscowości, która stała się symbolem męczeństwa wsi polskich. W Michniowie w ciągu dwóch dni, 12 i 13 lipca 1943 roku, niemieccy żandarmi zamordowali 204 mieszkańców.

Obchody rozpoczną się w piątek o godz. 15 przy michniowskim mauzoleum. Zainauguruje je „Pieśń o Michniowie” Ryszarda Miernika w wykonaniu Chóru „Senior” z Suchedniowa oraz okolicznościowe przemówienia. O godz. 16 rozpocznie się Msza św. w intencji ofiar, po zakończeniu której nastąpi złożenie kwiatów przy mogile pomordowanych.

Wesprzyj nas już teraz!

O godz. 17.30 organizatorzy zapraszają na widowisko historyczne „W imię Boga, Honoru i Ojczyzny” w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. W widowisku weźmie udział kilka grup rekonstrukcyjnych. Zgodnie ze scenariuszem zostaną zaprezentowane sceny: Partyzancka dola…, Potyczka we wsi oraz Bitwa polskich partyzantów z Niemcami. W sobotę 13 lipca o godzinie. 17.00 przy mogile pomordowanych w Michniowie odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji ofiar pacyfikacji.

12 i 13 lipca 1943 roku, niemieccy żandarmi zamordowali w Michniowie 204 mieszkańców. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefan Dąbrowa, spalony żywcem wraz z całą rodziną. Mordowano także ludzi starszych – tak zginęła 70-letnia Józefa Przeworska. W czasie i po pacyfikacji zginęło lub zmarło od ran: 102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat. Wśród nich trzydzieścioro nie skończyło dziesięciu lat. Jedenastu mieszkańców Michniowa, których hitlerowcy podejrzewali o konspiracyjną działalność, wywieziono do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Sześcioro z nich nie przeżyło. Osiemnaście młodych dziewcząt trafiło na przymusowe roboty do Rzeszy. W akcji brały udział pododdziały trzeciego batalionu 17 Pułku Policji SS, 22 Pułku Policji SS oraz żandarmeria z Częstochowy, Skarżyska, Starachowic i Ostrowca, a także gestapo z Kielc.

Powodem pacyfikacji Michniowa była aktywność niepodległościowa mieszkańców wsi oraz pomoc okazywana przez nich partyzantom. Rzeź Michniowa – całkowite unicestwienie wioski miały zastraszyć mieszkańców Kielecczyzny. Michniów miał być przykładem tego, co może spotkać każdą buntującą się przeciwko Niemcom osadę.

Dziś Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich jest symbolem 817 wsi spacyfikowanych w czasie II wojny światowej w Polsce. W Michniowie aktualnie trwa przebudowa tradycyjnego, powojennego muzeum w nowoczesną multimedialna placówkę. Autorem koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej jest pracownia Nizio Design International, która projektowała m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Inwestycję dofinansowało Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Samorząd Województwa Świętokrzyskiego.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram