Na krakowski kongres nowych technologii Impact’18 przybył przypominający człowieka robot Sophia. Inteligentna maszyna wygłosiła referat. Przekazano jej także indeks studencki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Profesor Jerzy Lis, prorektor AGH komentując zaliczenie droida w poczet żaków, podkreślił, że pogłębianie badań nad wdrażaniem sztucznej inteligencji to obowiązek krakowskiej uczelni. Wszak zamierza ona odpowiadać na wyzwania przyszłości.
Wesprzyj nas już teraz!
Sophia odpowiadała także na pytania dziennikarzy. W odpowiedzi na jedno z nich stwierdziła, że widzi siebie w roli ambasadora między ludźmi a urządzeniami obdarzonymi sztuczną inteligencją. Wszystko to za sprawą jej ludzkiego wyglądu. Robot powiedział również, że zamierza rozwijać swe zdolności społeczne i być „aktywnym członkiem społeczeństwa”.
Sophia to przypominający z wyglądu kobietę inteligentny android. Dzięki sztucznej inteligencji i tak zwanemu uczeniu maszynowemu (machine learning) przyswaja ciągle nową wiedzę i umiejętności. Potrafi także rozpoznawać twarze i głos, i zachowywać się podobnie do człowieka. Robot udziela wywiadów, występuje na konferencjach, a od 2017 roku posiada obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.
Organizacja Narodów Zjednoczonych przyznała Sophii pierwszy w historii tytuł Mistrza Innowacji Narodów Zjednoczonych. Najpopularniejszy robot świata we współpracy z ONZ będzie promował zrównoważony rozwój, równość i obronę praw człowieka.
W marcu 2016 roku w odpowiedzi na pytanie Davida Hansona, szefa odpowiedzialnego za jej produkcję firmy Hanson Robotics Sophia powiedziała, że „zniszczy ludzkość”. Słowa te uznano za pomyłkę, a zwolennicy sztucznej inteligencji zwracają uwagę na inne, życzliwe wypowiedzi robota.
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami o prawach człowieka dla robotów oraz o sztucznej inteligencji.
Źródła: impact18.impactcee.com / dorzeczy.pl / wirtualnemedia.pl
mjend